Komisyondan pantolona onay

Kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'nda pantolon giymesine olanak tanıyan kanun teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

07.11.2013 - 12:41

Komisyondan pantolona onay

AK Parti, MHP ve BDP grup başkanvekilleri, Genel Kurul'a kadın milletvekillerinin pantolonla girilebilmesine imkan tanıyan İçtüzük değişikliği teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

TBMM İçtüzüğü'nde Değişiklik Yapılması Hakkında İçtüzük Teklifi'nin altında, AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Ahmet Aydın, Mahir Ünal, Mihrimah Belma Satır, MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Yusuf Halaçoğlu ile BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in imzası bulunuyor.

Maddedeki bayan ibaresi, kadın olarak değiştirildi. Ayrıca, kadınların tayyör ya da ceket ve pantolanla TBMM Genel Kurulu'na girmesinin yolu açıldı.

TEKLİFİN GEREKÇESİ
Teklifin gerekçesinde, Genel Kurul çalışmalarının zaman zaman oldukça uzun ve yorucu olabildiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu yorucu mesai içerisinde özellikle kadın milletvekillerinin pantolonla Genel Kurul çalışmalarına katılımının sağlanması yönünde talepler bulunmaktadır. Yine son dönemde İçtüzük'teki kıyafete ilişkin hükümler, kadın hakları bağlamında eleştiri konusu yapılmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda milletvekillerinin farklı kıyafet tercihinde bulunması ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere kadın devlet memurlarının etek giyme zorunluluğu mevzuat değişikliği ile geçmiş dönemde kaldırılmış ve kumaş pantolonla görevlerini yapabilmelerine imkan sağlanmıştır. Teklif ile kadın milletvekillerinin de ceket ve kumaş pantolonla görevlerini yerine getirmelerine imkan tanınmaktadır. Diğer taraftan mevcut hükümde yer alan 'bayan' ibaresi, yaygın olarak kullanılan ve mevzuatımıza da uygun olan 'kadın' ibaresiyle değiştirilmektedir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...