'Komplo teorisi üretmek hükümete yakışmıyor'

CHP lideri Baykal, "PKK'nın olayı üstlenmesi, hükümetin komplo teorileriyle böylesine önemli bir konuya yaklaşımının ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir" dedi.

NTV Haber 10.12.2009 - 17:31

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Tokat'taki saldırıyı PKK'nın üstlenmesinin ardından hükümet cephesinden gelen konuya ilişkin yorumları "Komplo teorisi üretmek bir hükümete yakışmıyor" sözleri ile değerlendirdi.

CHP Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, "PKK'nın olayı üstlenmesi, hükümetin komplo teorileriyle böylesine önemli bir konuya yaklaşımının ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir. PKK'yı koruma, aklama, sakınma duygusunun hükümete hakim olduğunu görmek insana gerçekten acı veriyor" dedi.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Anamuhalefet Partisinin Genel Başkanı'nın 3.5 yıldır neden görüşmediği sorgulanıyor'' sözleri üzerine Baykal, ''Yaşananlar, geldiğimiz nokta, biz görüşmediğimiz için ortaya çıkmış değildir. Tam tersi, bu yaşananlar ve ortaya çıkan tablo görüşmenin engelleyicisidir. Yani, görüşmememizin sebebi değil, sonucudur bu durum'' dedi.

Türkiye'nin bu hale gelişinin sorumlusunun iktidar olduğunu savunan Baykal, artık herkesin bu gerçeği kabul etmesini ve cesaretle söylemesini istedi.

Deniz Baykal, sözlerine, ''İktidar, bu anlayışla devam ettiği sürece biz konuşsak da konuşmasak da bir şey değişmez. Önemli olan bir siyasi yörünge değişikliğidir. İktidarın yörünge değişikliği Türkiye'yi bu sıkıntılılara sokmuştur.

Görüşmek için, konuşmak için bu iktidarın yeniden köklü bir yörünge değişikliğine girmesine ihtiyaç var. 'Ben böyle giderim, bildiğim gibi, işime geldiği gibi davranırım ama konuşarak bunu götüreyim bir şey olmaz' deniliyorsa bu yanlıştır. Böyle olunca iktidarla ilişkiler insani, nezaket kurallarına indirgenen görüşmeler düzeyine çekilmiş olur'' diyerek devam etti.

İktidarla aralarında ''siyasi, temel bakış farklılıkları'' bulunduğunu ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

''Ben herkesi Türkiye'ye sahip çıkmaya çağırdığımda, iktidar daha 'laiklik karşıtı eylemlerin odağı' diye hüküm giymemişti. Ergenekon davası diye bir dava da açılmamıştı. Biz CHP olarak Türkiye'nin nereye götürülmek istendiğine dikkati çektiğimizde AKP'nin adı, sık sık değiştirilen açılım politikası da yoktu. İnsanlar birbirlerine etnik kökenleri dolasıyla düşmanlık duyar bir noktaya gelmemişti.

Peki Niye geldi? Niye bu tartışmalar yaşanıyor? Niye birdenbire böyle 'Kürt açılımı' diye bir laf çıktı ve problem haline getirildi. Bu açılım rahatlatmadı, ferahlatmadı tam tersine gerginleştirdi, kutuplaştırdı, husumet tohumları ekildi. Meydanlar, sokaklar taştan sopadan geçilmez hale geldi. Hukuk devleti askıya alındı.''

''Başta anamuhalefet olmak üzere, muhalefetin açılım ve diğer konularda siyasi rant peşinde olduğu öne sürülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Deniz Baykal, şu yanıtı verdi:

''Hükümet, İçişleri Bakanı, 'Biz samimiyiz bu açılım politikasında. Rant elde etmek için buna karşı çıkıyorlar' diyor. Adam yaptığını savunamıyor. 'Yaptığım iş ülkeye yarar getirdi, kardeşliği artırdık, barışı artırdık, hukuku egemen kıldık, insanlar şimdi daha mutlu' diyemiyor. 'Muhalefet rant peşinde' diye konuşuyor.

İnsanlar birbirine girdi, hukuk ortadan kalktı, polis bölünmeye başladı, can güvenliği tehlikeye girdi. İnsanlar kökü kökeni nedeniyle birbirini suçlar hale geldi, o hala samimiyetten bahsediyor, 'Ben samimiyim' diyor. Bakanın samimi olup olmadığı kimseyi ilgilendirmez. Kimse kimsenin duygularını, samimiyetini sorgulamıyor. Biz yapılan işin Türkiye'yi ne hale getirdiğini görüyoruz ve buna karşı çıkıyoruz. CHP, rant olduğu için değil, memleket yararı olduğu için, herkes seni alkışlarken buna karşı çıktı. Yanlış olduğuna inandığımız için gerekirse bedel ödemeyi göze alarak karşı çıktık. Şimdi bunun yanlış olduğu ortaya çıkınca, herkes bize hak vermeye başlayınca, ne söyleyeceklerini şaşırdılar. Bizim rant peşinde olup olmadığımızı millet çok iyi biliyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...