'Komplolara karşı uyanık olmalıyız'

Başbakan Erdoğan'ın İran temaslarının ikinci gününde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'la konuştuğu konular belli oldu.

NTV Haber 30.03.2012 - 07:39

'Komplolara karşı uyanık olmalıyız'

Ahmedinejad'ın rahatsızlığı nedeniyle bir gün gecikmeli gerçekleştirilen görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Enerji Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu

Beyaz köşk'te gerçekleştirilen görüşmede Suriye, Tahran'ın nükleer faaliyetleri, ikili ilişkiler ve terör örgütü PKK'yla mücadele gündemdeydi.

İran cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesine göre Ahmedinejad, görüşmede iran ve türkiye'nin bağımsız ülkeler olarak ortak düşmanları bulunduğunu belirtti. Ahmdinejad "Emperyalizm, türkiye ve iran gibi ülkelerin gelişmesini ve güçlenmesini asla istememektedir. Bu nedenle komplolara karşı uyanık ve akıllı olmalıyız" dedi.

Ahmedinejad, İran'ın yürüttüğü nükleer çalışmalarına karşı türkiye'nin açık ve şeffaf tutum sergilediğini vurgulayarak Türkiye'ye teşekkürlerini bildirdi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre Başbakan Erdoğan da görüşmede "Türkiye devleti ve milletinin iran'ın nükleer çalışmalarını desteklediğini ve gelecekte de bu politikayı sürdüreceklerini" söyledi.

Görüşmenin ardından Ahmedinejad, Beyaz Köşk hakkında Erdoğan'a bilgi de verdi. Ahmedinejad'ın yürürken başbakanının elini tutması dikkat çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...