Komünist ve iyi adam: Jose Saramago

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazar Jose Saramago öldü.

Haberler 18.06.2010 - 15:38

Komünist ve iyi adam: Jose Saramago

Yayımcısının yaptığı açıklamaya göre Nobel Edebiyat Ödülü sahibi 87 yaşındaki Jose Saramago hayatını kaybetti.

Yayımcısı Zeferin Coelho, Portekiz gazetesi Publico'nun internet sitesine yazdığı kısa açıklamada yazarın Kanarya Adaları'ndaki Lanzarote'deki evinde öldüğünü belirtti.

Yazarın son dönemde geçirdiği hastalıktan sonra eski sağlığını hiçbir zaman kazanamadığını belirten Coelho başka bilgi vermedi.

Saramago, Nobel Ödülü'nü kazandığı yıl, "iflah olmaz" komünist kişiliği hakkında Amerikan Associated Press ajansına, "Eskiden hakkımızda, 'iyi adam, ama komünist' derlerdi, şimdi, 'komünist ama iyi adam' diyorlar" demişti.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates de Saramago için, "Kültürümüzün büyük simalarındandı. Kaybıyla medeniyetimiz bugün fakir kaldı" dedi.

Hayatının son yıllarını İspanya’daki Kanarya Adaları’nda geçiren yazarın en bilinen eserlerinin başında beyazperdeye de aktarılan 'Körlük' geliyordu.

YOKSUL BİR ÇOCUKLUK
Saramago, Lizbon'un kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon’da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Maden işçiliği de dahil olmak üzere teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yapAN Saramago, Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı.

İlk romanı, 'Günah Ülkesi'ni 1947 yılında yayımlayan usta yazar, siyasi yorumlar yazdı, Portekiz Yazarlar Birliği’nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976’dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

1998 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Saramago 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Sayfa Yükleniyor...