Edinilen ilk bilgiye göre, merkeze bağlı Ara Köyü'nde özel sektöre ait kömür ocağında henüz belirlenemeyen nedenle göçük meydana geldi.

Bu sırada kömür yüklemek için alanda bulunan ve 3 işçinin içinde olduğu bir kamyon ile iş makinesi göçük altında kaldı.

Göçük altında kalan işçileri kurtarmak için bölgeye UMKE, jandarma, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ve ambulanslar sevk edildi. İşçilerin Hüseyin Dekçi, Süleyman Gökalp ve Mahmut İçkale olduğu belirlendi.

Bu arada göçük altında kalan kamyonun şoförü Ramazan Karataş'ın göçükten çok kısa bir süre önce araçtan çıktığı için son anda kurtulmayı başardığı öğrenildi. Karataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kamyondan çıktığı sırada göçüğün meydana geldiğini söyledi.

Göçük olduğunu fark eden arkadaşlarının da peşinden koşmaya başladığını ifade eden Karataş, "Ama o arada yetişemeyince yukarıdan aşağıya büyük kayalar düştü. O anda ne olduysa oldu" diye konuştu.

İKİNCİ GÖÇÜK
Öte yandan civardaki kömür ocaklarında çalışan işçiler ve olay yerine gelen vatandaşlar göçük altındaki işçilere ulaşmaya çalışırken ikinci bir göçük daha meydana geldi. İşçiler ve vatandaşlar son anda kurtuldu.

ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ
Bu arada olay yerine giden Vali Hasan İpek, havanın kararması ve kayma tehlikesi nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini söyledi.

Göçük altındaki işçilerin ailelerine geçmiş olsun dileğinde bulunan Vali İpek, "İnşallah sağdırlar, sağ olduklarını umuyoruz. AFAD'ın arama kurtarma ekibi, yine şirketin kendi ekipleri burada. Gerekirse jeolojik bir etüt yaptırıp ona göre bir teknik kurtarma çalışma yapacağız" dedi.

Vali İpek, göçükle ilgili ve diğer tüm ocaklarda da gerekli araştırmaları yapacaklarını belirterek, "Bir daha olmaması için diğer tüm ocaklarda da gerekli işlemleri ve araştırmaları yapacağız. Ama şunu belirtmek istiyorum. Herkes emin olsun, burada işveren olsun, eğer herhangi birinin bir ihmali varsa, bu ihmali değerlendirip, gereği mutlaka yapılacaktır. Bundan herkes emin olsun..." şeklinde konuştu.