Komutan eşleri yol kesti

Türkiye'de dün bir ilk gerçekleşti, balyoz'dan tutuklanan general ve amirallerin eşleri adliye önünde eylem yaptı. Trafiği kesen aileler "Artık susmayacağız" dedi.

13.02.2011 - 11:28

Komutan eşleri yol kesti

Balyoz’dan tutuklanan emekli ve muvazzaf askerlerin aileleri ilk kez seslerini yükseltti.

Vatan gazetesinin haberine göre, Balyoz davasında aralarında eski kuvvet komutanları Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve emekli orgeneral Çetin Doğan’ın da olduğu 133’ü emekli ve muvazzaf asker olmak üzere 163 sanık hakakında verilen tutuklama kararı yakınlarını isyan ettirdi.

Dün Beşiktaş ’taki İstanbul Adliyesi ’nin ön giriş kapısına gelen aileler alkışlar eşliğinde “Adalet istiyoruz”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “AKP güdümlü yargıya hayır ” sloganları atarak kısa süreliğine yolu trafiğe kapattı.

Tutuklanan komutanların eş ve yakınlarından oluşan kalabalık gruba çevredeki yurttaşlardan da destek geldi.

‘KOCAM NİYE HAPİSTE?’
Tutuklanan komutanlardan emekli Tümamiral Özer Karabulut'un eşi Sema Karabulut, gazetecilere açıklama yaptı:

"Kocamı 22 Şubat’ta üç tane polis gelip kapıdan alıp götürdü. İsnat edilen hiçbir suç yok. Şu an niye hapiste onu da merak ediyorum. Biri bize o delilleri göstersin. Benim eşimin tek suçu 39 sene o üniformayı giymesi. Demokrasi böyle mi kurulacak? Demokrasi bir ülkenin askerini yok etmek mi? 80 ihtilalini yapanlar hala hayatta niye onlara sorulmuyor? Artık bizim, emekli kocamın rahat ve huzurlu bir hayat yaşamasını istiyoruz."

‘BABAM 2 KEZ TUTUKLANDI’
Emekli Tümamiral Özer Karabulut’un kızı Merve Karabulut da tepkiliydi:

“Bunun yüzde 100 düzmece olduğunu, canımız kanımız adımız kadar biliyoruz. Sade biz bilmiyoruz aynı zamanda başka söyleyenler de var. Bir anda 163 kişinin üstüne kapıyı kapattılar. Bu kadar değerli insanlar, Somali’de korsanlarla savaşmış, Kardak’a gitmiş, önemli olaylarda oralarda olan insanları tutukladılar. Geçen sene babam 28 gün tutuklu kaldı. Bu bizim ikinci tecrübemiz. Maddi manevi tükenmiş durumdayız. Elbette güçlü duruyoruz ve arkasındayız. Hiç kolay bir süreç değil, çeken bilir. Ateş düştüğü yeri yakıyor. En büyük acı bu derece adaletsizlik, en büyük acı elle yapıldığı her yerinden buram buram kokan bir şeyin üzerinize yafta gibi yapıştırılması.”

‘İHBARCI SUBAYI AÇIKLAYIN’
Emekli Tümgeneral Ali Deniz Kutluk’un eşi İrem Kutluk ise eşinin tüm duruşmalara katıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Tutuklanan 133 kişiden 21’i genç jandarma. Gece eşimin yanındaydım ona kuvvet vermeye çalıştım. Haklı olduklarını biliyorlar hiçbir endişem yok. Bizim endişemiz hukukun işlememesi. 14 kişi tutuklanırken yanlarında avukatları yoktu. Bunlardan dolayı şok içindeyiz. Halkımızın bunları duymasını istiyoruz."

‘ŞİMDİ ARTIK SIRA BİZDE’
Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz, artık tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi:

“Buraya tepkimizi ortaya koymaya geldik. Eşim bir sene önce 37 gün hapis yattı. O dönemde biz hiçbir şekilde tepkide bulunmadık. Neden çünkü bunun yanlış olduğunu biliyorduk. O dönemde iddianame yoktu. 37 gün sonunda iddianame aşamasındayken çıktıktan sonra dedi ki ‘Bu iddianame kabul edilemez o kadar saçma sapan ki kabul edilemez’ dedi. Mahkeme başladı. Ve en sonunda bu döneme geldik, tutuklandı. Sonunda konuşmaya hakkımız olduğunu düşünüyoruz.  Bu mağduriyeti eşlerimiz çok anlattılar. Şimdi sıra bizde biz anlatacağız. Tutukluluğa itiraz ettik. Biz bundan bir sonuç bekliyoruz mu hayır çünkü maalesef önyargıyı biliyoruz.”

'EŞLERİMİZ VATANSEVER'
Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç’ın eşi Selver Sağdıç ise dava dosyasının uzun süredir ilerlemediğini vurgulayarak “Bizim eşlerimiz vatansever, saygın insanlar. Bu yapılamaz. Bu kişiler kaçak değil. Medyanın bağımsız olduğunu da görmemiz lazım. Lütfen bu ülkeye olan inancımızı tazeleyin” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...