Sivas katliamı davasının zaman aşımından düşmesinin ardından, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kusurlu kamu görevlileri için soruşturma başlatılabileceğini söylemişti.

1993'te Sivas Tugay Komutanı olan emekli Tuğgeneral Ahmet Yücetürk'ten de, olaylardan dönemin Valisi Ahmet Karabilgin'in sorumlu olduğu açıklaması geldi.

Yücetürk'ün, askerin yeterli müdahalede bulunmadığını ileri süren dönemin Karabilgin'e yanıtı Zaman gazetesinde yer aldı.

Yücetürk, Karabilgin'in olayları askere fatura etmeye çalıştığını öne sürerek, sorumluluğun tamamen valide olduğunu söyledi.

Yücetürk, "Sayın Vali Ahmet Karabilgin acaba vicdanen rahat mı? Elinde polisiniz, jandarmanız, size bağlı alay vardı. Bunları kullandın mı, bunlar neredeydi? Onun vicdanı olayda hayatını kaybeden 37 kişiden dolayı kapkara. Vicdanını aklamaya çalışıyor. Yukarıda Allah var ona hesap verecek. Karabilgin, Sivas gibi yere gelecek en son valiydi." dedi.

"Sivas Valisi Ahmet Karabilgin, görevini yaptı mı yapmadı mı? O masanın altına girdiği zaman ben arabamla toplumsal olayların içindeydim. Neredeydin Karabilgin? O kafasını uzatıp camdan bakmadı" ifadesini kullanan Yücetürk, "Bir Mustafa Muğlalı olmadım." dedi. Yücetürk, vicdanen rahat olduğunu söyleyip o dönemde yapabileceği her şeyi yaptığını dile getiriyor. Ahmet Yücetürk, olayların olduğu gün acemi erlerin yemin töreni olduğunu belirtiyor. "Onlar ne yapması gerekiyorsa yaptı, görevini yaptı. Her türlü adli soruşturmayı geçirdim. Bunlardan dolayı hiç kusurlu bulmadılar. Karabilgin'in ilk valiliği, valiliğin ne olduğunu bilmiyor. Toplumsal olaylardan uzak, İl İdaresi Kanunu'nu bilmiyordu. Kütüphanenin tozları içinden getirip önüne koydum. Kimin yetkisinin ne olduğunu bilmiyordu. Sivas gibi yere gelecek en son valiydi" dedi.

Gazetede, Yücetürk'ün iddialarını üzerine Sivas Valisi Ahmet Karabilgin'in arandığı ancak rahatsızlığı nedeniyle konuşmayacağını bildirildiği bilgisi de yer aldı.