Komutanlar Başbakanlık'ta

Terör saldırılarının arttığı son dönemde yapılan her toplantı sınırötesi sinyali olarak algılanıyor. Komutanların Başbakanlık'a yaptığı ziyaret heyecan yarattı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan açıklama geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan Mısır ve Libya'ya yapacağı ziyaret öncesi, Bakanlar Kurulu ile bir araya geldi.

Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Başbakan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu ile bir araya geldi.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, ''Kara harekatı için artık geri sayım başladı diyebilir miyiz? Güvenlik toplantısıyla bunu bağdaştırabilir miyiz? Açıklamanızda önemli kararlar alındı dediniz bu önemli kararlar noktasında mı bu toplantı gerçekleşiyor?'' sorusu yöneltildi.

"SON DURUM GÖZDEN GEÇİRİLDİ"
Arınç da şu yanıtı verdi: ''Hayır, o anlamda söylemedim. Sanıyorum Bakanlar Kurulu toplantımız 15.45 de bitti. Daha sonrasında 16.30'da, Sayın Başbakanımızın Ankara'dan hareketi düşünüldü. Ancak, bu 4 günlük bir seyahattir. Hem seyahat öncesinde hem de gelişen son durum karşısında, her zaman yaptığı gibi Sayın Başbakanımız, Sayın Genelkurmay Başkanını, ilgili komutanları ve ilgili bakanları davet etmek suretiyle güvenlikle ilgili son durumu gözden geçirmek istedi.

Bunun bir kara harekatı veya onunla ilgili bir toplantı olduğunu kesinlikle düşünmeyiniz, bu mutat bir toplantıdır. Belki başka bir günlerde yapılması gerekiyordu. Ama uzunca sürecek bir seyahat öncesi ve Şemdinli'de yaşanan olumsuzluk, hemen arkasından böyle bir toplantının yapılmasını doğal görüyorum.

"KONUŞULACAK ŞEYLER DEĞİL..."
Her zaman konuşuluyor, soruluyor; yani bir 'kara harekatı söz konusu mudur?' Başbakanımız, bu konuda geçtiğimiz günlerde çok açık bir ifadede bulunmuştur. Bunlar konuşulacak şeyler değil, yapılacak şeylerdir. Zamanı geldiğinde, buna Sayın Başbakan ve hükümetimiz karar verdiğinde, ilgililere talimat verildiğinde, bu gerçekleşir. Şu an için böyle bir şey söz konusu değil ama ne zaman gerekiyorsa, bunun için önceden ilan etmeye, toplantı yapmaya, üst üste toplantılar gerçekleştirmeye gerek yok.

"İLANA GEREK YOK"
TBMM'nin verdiği yetki, 17 Ekim tarihine kadar devam etmektedir. Kaldı ki bu yetkinin içinde veya dışında, Türkiye güvenliğiyle ilgili her türlü harekatı yapabilecek, her türlü kararı verebilecek noktadır. Yani bu her gün sorulacak bir soru olmanın ötesinde, ancak hükümetimiz siyasi sorumluğu üzerine alarak 'bu yapılsın' dediği anda, biz onun yapılmış olduğunu duyacağız. Bunun öncesinde herhangi bir ilana bir toplantıya gerek yok.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...