Komutanlara darbe sorulacak

Ergenekon soruşturmasında darbe girişimi iddialarıyla ilgili 2004 yılında görev yapan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ifade verecek.

01.12.2009 - 14:44

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarca gönderilen darbe iddialarıyla ilgili tebligatın dönemin Kuvvet Komutanlarına ulaştığı öğrenildi.

2004 yılında görevde bulunan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ifade vermek üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığına çağrıldı.

Kuvvet komutanlarının haftasonu adliyede olmaları bekleniyor.

2. Ergenekon iddianamesinde de yer alan “Ayışığı”, “Sarıkız” ve “Eldiven” darbe planlarıyla ilgili olarak dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün de ifadesi alınmıştı.

Özkök, tanık olarak verdiği ifadede, darbe girişimlerini duyduğunu, ancak elinde delil olmadığı için soruşturma başlattırmadığını ifade etmişti.

Aynı iddialara ilişkin olarak o dönemde Jandarma Genel Komutanlığı yapan Emekli Orgeneral Şener Eruygur 2. Ergenekon davasında sanık olarak yargılanıyor.

NOKTA DERGİSİNDE YAYIMLANMIŞTI
Nokta dergisinde yayımlanan Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen “Darbe Günlükleri”, 2003-2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyordu.

“Sarıkız” darbe girişiminin Kara, Hava, Deniz ve Jandarma Kuvvet Komutanlarının birlikte planlandığı iddia ediliyordu.

“Ayışığı” planının ise Jandarme Genel Komutanı Şener Eruygur tarafından planlandığı belirtiliyordu.

AKP’yi iktidardan düşürmeyi amaçladığı iddia edilen bu planda, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün de gerekirse istifaya zorlanabileceği ifade ediliyordu.

Bu dönemdeki en son darbe girişi ise “Eldiven” ismindeydi.

Kapatılan Nokta dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, günlüklerdeki yazılardan Aytaç Yalman ve Özden Örnek’in darbe konusuna soğuk baktıklarını anladığını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...