Komutanların itirazı reddedildi

Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da aralarında yer aldığı 8 komutanın 'Balyoz' davasındaki reddi hakim talebi reddedildi.

06.08.2010 - 12:51

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, "Balyoz" davasında haklarında yakalama kararı çıkarılan 31 sanığın avukatları tarafından İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3 üyesinin reddine ilişkin başvuru yapıldığı hatırlatıldı.

Farklı tarihlerde yapılan bu başvuruları değerlendiren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 28 Temmuz ve 2 Ağustos tarihlerinde verdiği kararlarda reddi hakim taleplerinin reddine hükmettiği ifade edilen kararda, bunun ardından 29-30 Temmuz ile 3 Ağustos tarihlerinde sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, İzzet Ocak, Mümtaz Can, Abdullah Zafer Arısoy ve Hasan Basri Alan'ın avukatları tarafından kendi mahkemelerine itirazda bulunulduğu kaydedildi.

Yapılan incelemede, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 28 Temmuz ve 2 Ağustos tarihli kararlarında gerekçesi ve sonucu itibarıyla usulsüzlük ve isabetsizlik görülmediğini belirtilen kararda, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 9 sanığın avukatları tarafından yapılan itirazların reddine karar verildiği vurgulandı.

Kararda, dosya ve dilekçeler üzerinde yapılan incelemede, mütalaaya uygun ve kesin olarak oybirliği ile karar verildiği kaydedildi.

Mahkemenin yakalama kararıyla ilgili itirazları önümüzdeki hafta karara bağlaması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...