Konferanslar dünyayı kurtarır mı?

Katar’da yapılacak BM İklim Konferansı'na hazırlıklar kapsamında yaklaşık 35 ülkeden bakanlar gayriresmî bir toplantı için Berlin’de bir araya geliyor.

20.07.2012 - 10:16

Konferanslar dünyayı kurtarır mı?

Başbakan Angela Merkel toplantı öncesinde hafta sonunda yaptığı açıklamada, 1997 yılında imzalanan Kyoto İklim Protokolü’nün süresi dolmadan yeni bir antlaşma üzerinde uzlaşılmasının önemini vurguladı.

Merkel, 2015’e kadar herkes için bağlayıcılığı bulunan bir anlaşma oluşturulması gerektiğini belirterek, “En önemlisi, sıcaklıktaki artışın iki derecenin üstüne çıkmasının engellenmesi” dedi. Alman çevre kuruluşu Germanwatch’tan Sven Harmeling, ülkelerin bugünkü taahhütlerini tam olarak yerine getirmeleri durumunda bile bu yüzyılda en az 4 derecelik ısınma kaydedileceğine dikkat çekiyor.

Greenpeace’in uluslararası iklim politikaları sorumlusu Martin Kaiser de sera gazı salımının azaltılması konusunda somut yükümlülükler getirilmesi çağrısında bulunarak, asıl sera gazı salımından Kyoto Protokolü’nde imzası bulunan ülkelerin değil, toplam yüzde 40’lık oranla Çin ve ABD’nin sorumlu olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...