Konsolosluk saldırısı-Ergenekon bağlantısı yok

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu saldırısı iddianamesinde, 2 sanık için El-Kaide üyesi olmak suçundan 15'er yıla kadar hapis istendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2008 - 21:40

Konsolosluk saldırısı-Ergenekon bağlantısı yok

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından, İstinye'deki ABD'nin  İstanbul Başkonsolosluğu önünde 9 Temmuz 2008 tarihindeki silahlı saldırıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

İddianamede, tutuklu sanık Dursun Patan ve tutuksuz  sanık Servet Çınar'ın ''terör örgütü El-Kaide'ye üye olmak'' suçundan 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi. Saldırının Ergenekon terör örgütü ile ilişkisini de araştıran savcılığın, söz konusu örgütle saldırı arasında bir bağlantı kuramadığı belirtildi.

İddianamenin kabul edilmesi halinde bu kişilerin yargılanmasına, önümüzdeki  günlerde Beşiktaş'taki İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.

3 POLİS ŞEHİT OLMUŞ, 3 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde meydana gelen saldırı ve çıkan çatışmada, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Büro Amirliğinde görevli Nedim Çalık ile trafik polisleri Erdal Öztaş ve Mehmet Önder Saçmalıoğlu şehit olmuş, trafik polisi Osman Dağlı ile otomobil çekicisinin sürücüsü Ferit Özcan yaralanmıştı.

Olayda, saldırganlardan Erhan Kargın, Bülent Çınar ve ile Raif Topcıl ölü  olarak ele geçirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...