Konuma göre trafik durumu cepte

İBB CepTrafik+ ile İstanbulluların konumlarına göre trafik durumu ceplerinde olacak.

Haberler 30.12.2008 - 17:29

Konuma göre trafik durumu cepte

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Turkcell, Microsoft ve Isbak ortak çalışması sayesinde, Windows Mobile teknolojisini kullanan cep telefonlarına veya cep bilgisayarlarına sahip Turkcell aboneleri “İBB CepTrafik +” ile kendilerine en yakın kameralardan trafik görüntülerini alabilecek ve istediği zaman günlük yolculuklarını planlayabilecek.

Dünyada ilk kez Windows Mobile teknolojisini kullanan cep telefonlarına veya cep bilgisayarlarına sahip Turkcell müşterileri tarafından kullanılacak olan yeni uygulama “İBBCepTrafik +” ile İstanbul’un trafik haritası kişiselleştirildi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle ilk defa IBBCepTrafik’i İstanbulluların kullanımına sunduklarını hatırlatarak

“IBBCep Trafik uygulamasını şu anda 400.000 kişi kullanıyor. 15.000.000’nun üzerindeki kullanımla dünyada en çok kullanılan mobil uygulamalar arasına girdi. Sayın Topbaş’a ve ekibine işbirliklerinden dolayı teşekkür ederim. IBBCep Trafik+ da konuma göre hizmet vermesiyle dünyada bir ilk. Bu uygulamanın da çok başarılı olacağına eminim. Bugün bu uygulamayı yükleyen 400.000’nci abonemize Sayın Başkanımızla birlikte bir hediye vereceğiz. Turkcell olarak müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya ve onlara faydalar sağlayan ürünler sunmaya devam edeceğiz. 3G’nin önümüzdeki dönemde başlamasıyla bu tip hayatı kolaylaştıran uygulamalar artacak ve daha da yaygınlaşacak ” diye konuştu.

“İBB CepTrafik +” YENİLİKLER GETİRİYOR
Windows Mobile üzerinde Microsoft yazılım teknolojileriyle geliştirilen “İBBCepTrafik +”, mevcut baz istasyonları üzerinden en yakın trafik kamerasının görüntülerini yolcunun mobil telefonuna indiren “akıllı yer tespit etme” özelliğiyle öne çıkıyor. Üstün dokunmatik ekran özelliğiyle kullanıcı görüntüler üzerinde birkaç parmak tıklamasıyla dolaşıp istediği bilgiyi alabiliyor. Dokunmatik ekran özelliğiyle de İstanbul yol haritasını kolayca büyütüp küçültebiliyor ve yine parmakla kaydırarak gitmek istenilen nokta bulunabiliyor.

Ayrıca, işyeri ve ev adresleri tanımladığında, “Seyahat Planlayıcısı”, trafiğe ne zaman çıkılması gerektiğini de otomatik olarak söylüyor.

Windows Mobile teknolojisini kullanan cep telefonlarına veya cep bilgisayarlarına sahip Turkcell müşterilerinin, İBBCepTrafik + yazılımını cep telefonlarına indirmek için “trafik” yazıp 1530’a göndermeleri yeterli. Turkcell’liler bu hizmetten ilk yıl ücretsiz, daha sonra aylık sabit 5 YTL/40 kontör karşılığında yararlanabilecek.

İBB’nin Trafik Kontrol Merkezi ile ilgili detaylı bilgi ve sunulan diğer servislere kayıt olmak için http://tkm.ibb.gov.tr/ adresine göz atabilirsiniz.

Sayfa Yükleniyor...