Konutta faizler düşecek

Genel olarak kredi taleplerinde düşüş olmadığına dikkat çeken Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan, konut kredilerinde mevsimsel olarak yavaşlama olduğunu ancak bunun da faizlerdeki düşüşle birlikte duracağını söyledi

20.02.2012 - 14:01

Konutta faizler düşecek

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, konut kredisi faizlerinin düşüş yönünde olacağını söyledi. Tüketicinin kredi talebinde bir yavaşlama olmadığını belirten Aslan, sadece konut kredisi talebinde bir yavaşlama olduğunu, bu talebinde de faizlerde beklenen düşüşle birlikte tekrar artışa geçeceğini söyledi.

Konut kredisi talebinde bir miktar düşüş görüldüğünü söyleyen Aslan, bu durumun mevsimsel olmakla birlikte, faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Konut kredisinde faizler yüzde 0,80’ler seviyesinde olurken, şu anda yüzde 1,20-1,40 mertebesinde. Bu çerçeveden bakıldığında faiz artışı konut kredisinde talebi bir miktar azalttı. Fakat, önümüzdeki süreçte konut kredisinde faizin aşağı yönlü olacağı kanaatindeyim. Bu da talebi bir miktar canlandıracaktır.”

Mevduatın vadesi kısa

Halk Bankası’nın 2011 yılı bilanço verilerinin açıklandığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Süleyman Aslan, Halk Bankası’nda mevudatın ortalama vadesinin 77 gün olduğunu söyledi.

Aslan, “Türkiye’de mevduat süreleri son derece kısa. Belli bir bölümü faize duyarlı mevduat. Bu mevduatların yüzde 80-90’ı da çekirdek dediğimiz kalıcı mevduattan oluşuyor. Mevduat süreleri ülkemizde 3 aydan daha kısa olurken, bankamızda ortalama 77 gün mertebesinde” dedi.

Halkbankası Genel Müdürü Aslan, bankanın net karının yüzde 1,7’lik artışla 2 milyar 45 milyon TL’ye ulaştığını ve 2012 yılı içerisinde 60 yeni şube açarak, bin kişiyi daha işe alacaklarını açıkladı.

Aslan, bankanın 2005 yılından itibaren reel ekonomiyi desteklemeye gayret gösterdiğini ve krediler toplamının 2010 yılında 57 milyar 23 milyon TL olurken, 2011 yılında 17 milyar 40 milyon TL’lik artışla 74 milyar 63 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.

Bu 17 milyar 40 milyon TL’lik artışın 5 milyar 120 milyon TL’lik kısmının gayri nakdi krediler, 11 milyar 920 milyon TL’lik tutarın ise nakdi kredilerden geldiğini, bu kalemde ticari kredilerin payının 8 milyar 309 milyon TL, bireysel kredilerin tutarının da 3 milyar 611 milyon TL’den oluştuğunu açıkladı. Aslan, nakdi kredilerin müşteri dağılımına bakıldığında yüzde 37’lik dilimin kurumsal, yüzde 36’nın KOBİ ve yüzde 27’lik kısmın bireysel kredilerden geldiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...