Konya Ovası yağışa doydu

Konya'ya Nisan ayında düşen yağış miktarı, geçen yıla göre yüzde 194 arttı.

28.04.2009 - 15:33

Konya Ovası yağışa doydu

Son 2 yıldır kuraklık nedeniyle tarımda ciddi kayıpların yaşandığı Konya'da bu yılki yağışlar, başta çiftçiler olmak üzere herkesin yüzünü güldürüyor.

Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre, Konya kent merkezinde Nisan ayının 27 günlük bölümünde metrekareye toplam 56 kilogram yağış düştü. Geçen yılın aynı döneminde düşen yağış miktarı 19 kilogramda kalmıştı. Böylece Konya'da Nisan yağışları geçen yıla göre yaklaşık yüzde 194 oranında artmış oldu.

Yağışlar, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde de su seviyesini artırdı. Geçen yıl 28 Nisanda 2 milyar 988 milyon metreküp su bulunan gölde bugün itibarıyla su seviyesi 3 milyar 434 milyon metreküp olarak ölçüldü.

Konya'nın sulama su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Beyşehir Gölü su seviyesindeki yüzde 15 oranında yükselme bu yıl yaz aylarında çiftçilere daha fazla su verilebileceği anlamına geliyor.

Kentin içme suyu ihtiyacının yaklaşık yüzde 25'ini karşılayan Altınapa Barajı'nda ise su seviyesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artarak 21 milyon 105 bin metreküpe yükseldi.

Konya'nın tek yeryüzü içme su kaynağı olan Altınapa Barajı'nın yetersiz gelmesi nedeniyle kentin içme suyu ihtiyacının büyük bölümü yer altından karşılanıyordu. Bu yıl yer altından daha az su çekilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...