Konya'da BDP gerginliği

Partinin genel başkanı Geylani'nin katıldığı mitingin ardından, BDP grup ile bir başka grup karşı karşıya geldi, araya giren polisle BDP'liler arasında çatışma yaşandı.

Anadolu Ajansı 29.05.2011 - 18:59

Konya'da BDP gerginliği

BDP Genel Başkanı Hamit Geylani'nin katıldığı mitingin sonunda, bazı partililer ile bir grup Mevlana Caddesi'nde karşı karşıya geldi.

İstiklal Marşı okuyarak sloganlar atan grup ile partililer arasında bir olumsuzluk yaşanmaması için polis yoğun çaba sarf etti. Polis bir grup BDP'liyi güvenlik açısından otobüse bindirmek istedi.

Buna tepki gösteren grup ellerindeki cam şişelerle önce üç araca zarar verdi. Sonra polise ve vatandaşlara saldırdı.

Bunun üzerine güvenlik güçleri grubu dağıtmak için cop ve biber gazı kullandı.

Bu sırada bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi. Konya'nın en kalabalık alanı olan Zafer Meydanı'na çıkan grubu polis güçlükle dağıttı.

Emniyet yetkilileri, olayla ilgili henüz gözaltına alınan kimsenin bulunmadığını, birkaç polisin hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

"ANA DİLE PRANGALAR"
BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, mitingde yaptığı konuşmada, bütün dillerin kutsal olduğunu, en kutsal dilin de herkesin ana dili olduğunu söyledi.

Dilin, yaşamın olmazsa olmazı olduğunu belirten Geylani, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürtlerin ana diline prangalar vurulduğunu öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...