Konya'da FETÖ operasyonu: 73 gözaltı

Konya'da aralarında FETÖ’nün sözde üst düzey yöneticileri ile finansman sağlayan işadamları ve öğretim üyelerinin de bulunduğu 73 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

thumbs_b_c_6c5dddcbaca9de7480e7bc0f28ba41c8.jpg

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine iştirak eden işadamları ve öğretim üyelerine yönelik gözaltı kararı alındı.

FETÖ/PDY yapılanmasında Konya merkezli 15 ilde gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen "eyalet imamı", "bölge imamı", "örgüt muhasebeciliği" gibi pozisyonlarda görev alanlarla, örgüte finansman sağlayan işadamları ve öğretim üyelerinden oluşan 73 kişiden 30'u yakalandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

MÜTEVELLİ İŞADAMLARI GÖZ ALTINDA

Örgütün yapılanmasıyla ilgili detaylarda ise genellikle işyeri sahibi ve maddi durumu iyi olan, grup sohbet toplantılarına katılarak örgüt adına nakdi yardım toplanmasını sağlayan kişiler "mütevelli" olarak adlandırılıyor.

Gözaltına alınanlar arasında çok sayıda "mütevelli" olan işadamı var.

“DOKTORLARIN İMAMI”

Örgütte, doktorlardan sorumlu olan kişinin ise Prof. Dr. Süleyman Türk olduğu bildirildi.

Örgüt içerisindeki doktorlardan sorumlu, örgüt adına yardım alan ve il imamına bağlı olan Süleyman Türk'ün Konya doktorlarının imamı olduğu belirtildi.

Haklarında gözaltı kararı bulunanların, örgüt adına yapılabilecek her türlü hizmeti yüklendikleri, örgüt adına yardım topladıkları, avukatlardan her türlü nakdi yardımı topladıkları, eyaletlerde değişik gruplara ders verdikleri iddia edildi.

Operasyonun ilk aşamasında, 30 Temmuz'da Konya merkezli 12 ilde gözaltına alınan 30 zanlıdan 27'si tutuklanmıştı.

FİTİLİ İŞADAMI ATEŞLEDİ

İş adamı Nusret Argun, 2014'te Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığına dilekçe verdi. Argun dilekçesinde, 2008'de sahte deliller üretilerek şirketlerine ve Konya bürokrasisinde çalışan birçok kişiye "Final" adı verilen operasyon yapıldığını ileri sürdü.

Operasyonu yapan KOM şube personelinin paralel yapıya mensup kişilerden olduğunu savunan Argun, bu yapıya mensup kişilerin, başta öğrenci yurdu olmak üzere taleplerini yerine getirmemesi üzerine PDY'nin emniyet ve yargı ayağıyla koordineli şekilde kendisine kumpas kurulduğunu iddia etti.

İddialar doğrultusunda Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca KOM Şube Müdürlüğü’nce yürütülen soruşturma çerçevesinde iddialara yönelik birtakım deliller elde edilince rütbeli polislerin de bulunduğu bazı kişiler gözaltına alınarak tutuklandı.

2 BİN 500 ŞİRKETİN İSMİ ARŞİVLENMİŞ

Örgüt yöneticilerinden olduğu belirtilen avukat Memduh O'ya ait avukatlık bürosunda ele geçirilen dijital verilerde örgüt üyeleri tarafından 2 bin 500'e yakın şirket-firma yetkililerinin isimlerinin arşivlendiği anlaşıldı.

Delilden hareketle Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yeni bir soruşturma dosyası açıldı.

180 YIL HAPİS

Hakkındaki iddialar nedeniyle 5 yıl 6 ay cezaevinde kalan Nusret Argun, 180 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dosyanın temyiz için Yargıtay'da olduğu bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...