İngiltere'deki Bristol ve Dundee Üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı araştırma, kandaki şeker düzeyini koklamak için eğitilen köpeklerin şeker hastalarını hipoglisemi (kandaki şeker oranının düşmesi) krizi konusunda uyarabileceğini gösterdi.

Bilim insanları, hastaların nefesini ve terini koklayarak eğitimli köpeklerin kandaki şeker oranının düştüğünü belirleyebileceği, havlayarak, sürtünerek ya da ısırarak sahibini uyarabileceğini belirtti.

5-66 yaşındaki 17 şeker hastasının katıldığı araştırmada, özel eğitimli bir köpek hipoglisemiyi anlama konusunda oldukça başarılı oldu.

Katılımcılardan 12'si köpek sayesinde yaşam kalitelerinin arttığını vurguladı.

Kandaki şeker düzeyindeki değişikliklerin nefes ya da ter kokusunu da değiştirdiğini belirten araştırmacılar, hipoglisemi krizi korkusunun hastaların hayatına normal devam etmesini sınırlandırdığına, psikolojilerini etkilediğine ve çoğunlukla eve kapanmalarına yol açtığına dikkati çekti.

"PLoS ONE" dergisinde yayımlanan araştırmada, eğitimin çok zor ve masraflı olması nedeniyle"köpek bakıcı" imkanının henüz çok sınırlı kaldığı da belirtildi.