Köprüde Buluşmalar

''Köprüde Buluşmalar'' seminerleri 15-16 Nisan tarihlerinde Fransız Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek...

Anadolu Ajansı 14.04.2009 - 15:52

Köprüde Buluşmalar

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'ndan (İKSV) yapılan açıklamaya göre, Avrupa'dan ve Türkiye'den sinemacıların büyük ilgi gösterdiği ''Köprüde Buluşmalar'' seminerleri kapsamında 15 Nisanda, Avrupalı bağımsız yapımcılara destek veren eğitim ve geliştirme merkezi ACE ve Berlin Film Festivali bünyesinde yer alan Dünya Sinema Fonu ile Ortak Yapım Marketi hakkında iki sunum gerçekleştirilecek. Oturumlara, The Match Factory ve Zanzibar Film'in temsilcileri de katılacak.

İki komşu ülke arasında yeni ortak yapım imkanları sağlamayı hedefleyen Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu'nun tanıtımı ise 16 Nisan Perşembe günü yapılacak. Seminerde, Anadolu Kültür'den Çiğdem Mater ve Uluslararası Ermenistan Altın Kayısı Film Festivali Direktörü Susanna Harutyunyan, iki yıldır sürdürdükleri işbirliğinin sonucunda kurulma aşamasına gelen Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu'nu anlatacak.

Oturumlarda, ''uluslararası ortak yapım'' konusu İsrail Film Fonu ve Saraybosna Film Festivali gibi kurumlardan gelen temsilcilerin katılımıyla tartışılacak.

Tüm sinemacılara açık olan seminerlerin katılım ücreti 50 lira olarak belirlendi.

''Köprüde Buluşmalar Uzun Metraj Film Projesi Geliştirme Atölyesi''nin ikincisi de seminerler kapsamında gerçekleştirilecek. Atölyeye yapılan 86 başvuru arasından seçilen 12 film projesi, seminerler kapsamında kapalı atölyeye katılacak.

Atölye katılımcıları arasından birinci seçilen projeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 18 Nisanda, Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı'nda düzenlenecek festivalin kapanış töreninde 10 bin dolar ödül verilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...