15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Milli Birlik Yürüyüşü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni başladı. 3 farklı noktadan köprüye yürüyüşler gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminin birinci yılında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde düzenlenen anma törenine katılmak için Nakkaştepe'den yürüyerek alana geldi. Başbakan Yıldırım da Çengelköy'den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürüyerek ulaştı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.07.2017 - 21:28 | Son Güncelleme : 15.07.2017 - 23:03

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde Milli Birlik Yürüyüşü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla tüm yurtta etkinlikler düzenleniyor.

İstanbul'da etkinliklerin merkezi, darbe girişimi gecesinde 2'si polis 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü... Köprüde Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi. 

Kentin çeşitli yerlerinden yola çıkan çok sayıda vatandaş köprünün Anadolu Yakası'nda toplandı.

3 NOKTADAN KÖPRÜYE YÜRÜYÜŞ

Törene katılmak amacıyla Kısıklı Meydanı, Çengelköy ve Altunizade'de bir araya gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları taşıyarak köprüye doğru Milli Birlik Yürüyüşü'nü başlattı.

Ellerinde Türk bayrağı ile 15 Temmuz şehitlerinin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıyan vatandaşlar, çeşitli sloganlar attı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: FETÖ SANIKLARI TEK TİP ELBİSEYLE ÇIKSIN

BAŞBAKAN YILDIRIM: 15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KISIKLI'DAN YÜRÜDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.45 gibi şehit aileleri ve gazilerle yürüyüşe katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı taşıyan helikopterde köprünün üzerinde tur atarak Kısıklı'daki konutuna geçti.

Buradan yürüyerek köprüye gelen Erdoğan, anma töreni için kurulan platformdan eşi Emine Erdoğan ile birlikte halkı selamladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, selamlamanın ardından şehit yakınları ve gazilerin oturduğu protokole geçti.

BAŞBAKAN YILDIRIM ÇENGELKÖY'DEN YÜRÜDÜ

Başbakan Binali Yıldırım da beraberindeki bakanlarla Çengelköy'de vatandaşlarla buluşarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürüdü. Yürüyüş öncesinde kısa bir konuşma yapan Yıldırım, "Şimdi hep beraber Şehitler Abidesi'ne doğru yürüyoruz. Gelecek için istiklal için bir daha terör örgütlerinin, darbecilerin kalkışmaya cesaret edememesi için tek vatan, tek bayrak, tek devlet, tek millet için hep beraber yürüyoruz arkadaşlar" dedi.  

Yıldırım yaptığı kısa konuşmanın ardından yürüyüşe başladı. Yürürken çevresindeki gazetecilere de kısa bir açıklama yapan Yıldırım, "Çengelköy'de darbecilerin harekete geçtiği ilk andan itibaren o günün coşkusuyla yola çıktık. Şimdi Şehitler Köprüsü'ne birlikte yürüyerek gideceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız da Kısıklı'dan yürüyerek gelecek. 15 Temmuz Türkiye'nin karanlıktan aydınlığa çıktığı ikinci kurtuluş mücadelesidir. 15 Temmuz'u ne unutacağız ne unutturacağız" diye konuştu. 

Başbakan, yaklaşık 5 kilometre yürüyerek köprüye ulaştı.

Bu arada yürüyüşe katılan bazı vatandaşlar "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "İdam isteriz" sloganları atıyor.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Yürüyüşün yapılacağı köprü üzerinde güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüşe katılan vatandaşlar etkinlik alanına güvenlik kontrolünden geçirilerek alındı.

25 BİN POLİS GÖREVLİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada kutlamalar kapsamında İstanbul'da 25 bin polisin görev yaptığı ifade edildi.

12.00'DE KAPATILDI

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde yapılacak etkinlikler sebebiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bugün 12.00'den itibaren trafiğe kapatılmıştı.

Köprünün etkinliklerin tamamlanmasının ardından açılacağı bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...