Kör eden hastane kapatıldı

Afyonkarahisar'da katarakt ameliyatı olan 7 kişinin kör olmasına neden olan sağlık skandalının yaşandığı özel hastane kapatıldı.

02.12.2010 - 15:34

Kör eden hastane kapatıldı

Sağlık Bakanlığı, Sandıklı ilçesinde özel bir sağlık merkezinin ücretsiz göz muayenesi kampanyasına katılan 7 köylünün katarak ameliyatı olduktan sonra görme yetilerini yitirmesiyle ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma devam ederken, sözkonusu hastanenin kapatılmasına karar verildi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Afyonkarahisar'da 7 vatandaşa özel bir tıp merkezinde yapılan ve görme kaybıyla sonuçlanan ameliyatlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Olayın duyulmasının hemen ardından Afyon İl Sağlık Müdürlüğü tarafından derhal iki göz uzmanı doktorun görevlendirilerek inceleme başlatıldığı, bu uzmanların yaptığı ilk inceleme sonucunda ''Hastaların klinik bulguları ve hikayelerinden bunun bir Endoftalmi tablosu olduğu (dokuların travmaya yahut bakteri veya virüs istilalarına, ısınma, kızarma ve şişme tepkisi göstermesi); söz konusu tıp merkezinin ameliyathane sterilizasyonunun, oluşturulacak Enfeksiyon Kontrol Komitesince denetlenmesi gerektiği''nin belirtildiği kaydedildi.

Açıklamada, ''Bu tıbbi değerlendirme çerçevesinde Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından söz konusu Özel Tıp Merkezi'nde enfeksiyon yönünden yapılacak inceleme sonuçlanıp enfeksiyon riskinin ortadan kalktığı tespiti yapılana kadar, merkezin cerrahi müdahale birimine hasta kabulünün, cerrahi işlemler ve sterilizasyon gerektiren tüm işlemlerin geçici olarak durdurulması kararı alınmıştır'' ifadesine yer verildi.

Ayrıca, söz konusu olayla ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca bir müfettiş görevlendirilerek soruşturma başlatıldığı, soruşturma sonucunun kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

BAKAN: ÜCRETSİZ MUAYENE YASADIŞI
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, "Konu ile ilgili gerekeni en sert şekilde yapacağız" dedi.

NTV yayınına katılan Çalışma Bakanı Ömer Dinçer de bu tür ücretsiz muayene kampanyalarının yasadışı olduğunu vurguladı.

Sandıklı ilçesine bağlı Hırka ve Emirhisar köylerine gelen özel bir hastaneye ait göz tarama aracı, vatandaşları ücretsiz muayene etmiş ve 7 kişiye katarakt teşhisi konmuştu.

Konulan teşhisin ardından ameliyat olan 7 kişi kör olmuştu.

'SAMİMİ OLARAK ÜZÜLDÜK'
Özel göz sağlığı merkezinden yapılan açıklamada, ''Bu hastalarımızda böyle bir komplikasyonla karşılaşmak bizi samimi olarak üzmüştür'' denildi.

Merkezden yapılan yazılı açıklamada, dün basında çıkan ''Bütün köy kör oldu'' başlıklı haberde adı geçen hastaların merkezde 26 Ekim 2010 tarihinde katarakt teşhisiyle ameliyat oldukları belirtildi.

Hastalara ''Standart fako cerrahisi'' yapıldığı ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Ameliyatları olağan geçmiştir. Ancak ameliyattan bir gün sonra 2 hastamızda 'endoftalmi' denilen iltihap geliştiği görülmüştür ve acilen tedavi başlanmıştır. Aynı komplikasyonun diğer hastalarda da olabileceği endişesiyle, hastalarla irtibata geçilmiş, onların da tedavisi merkezimizde başlatılmıştır. Ancak hastaların istekleri üzerine üniversite hastanesine sevk yapılmıştır.''

Açıklamada, üç yıldır faal olan ve göz hastalıkları üzerine ihtisaslaşan merkezde bugüne kadar 3 bin 227 ameliyatın başarıyla yapıldığı, böyle bir enfeksiyon tablosuyda daha önce hiç karşılaşılmadığı ifade edilerek, ''Bu hastalarımızda böyle bir komplikasyonla karşılaşmak bizi samimi olarak üzmüştür. Bu komplikasyonların neden geliştiğiyle ilgili, hem İl Sağlık Müdürlüğü hem de Tabipler Odası araştırma yapmaktadır. Sonunda ne olursa olsun, hastalarımızın devam eden tedavilerinin daha da iyiye gitmesi, mağduriyetlerinin giderilmesi başlıca temenni ve amacımız olacaktır'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...