'Kor ve Ateş Yılları'nı bu kez kaçırmayın!

Türk Pop müziğinin öncülerinden Tülay German’ın hayatını, müziğini ve isyanını anlatan belgesel 'Kor ve Ateş Yılları' bugün Cezayir Restaurant’ta gösterilecek.

Haberler 16.09.2010 - 13:34

'Kor ve Ateş Yılları'nı bu kez kaçırmayın!

Genç yönetmenler Didem Pekün ve Barış Doğrusöz tarafından yönetilen Tülay German: Kor ve Ateş Yılları belgeseli, 60-70’li yılların pop ve rock müziğinin yaratıcılarının ve yeni nesil mirasçılarının bir araya geldiği Anapop etkinliği kapsamında bugün saat 19.30’da Cezayir Restaurant’ta gösterilecek.

Türk Pop müziğinin öncülerinden Tülay German’ın hayatını, müziğini ve isyanını anlatan belgesel, festival yolculuğuna 17. Adana Altın Koza Film Festivali’yle ve Ekim ayında gerçekleştirilecek 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal için yarışarak devam edecek.

Son dönemin dikkat çeken belgesellerinden Tülay German: Kor ve Ateş Yılları, daha önce Uluslararası İstanbul Film Festivali, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve Documentarist Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşmuştu.

TÜRK POP MÜZİĞİNİ YARATANLARDAN...
İstanbul'da 1933 yılında doğan Tülay German, 1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ni bitirdi.

Sahneye ilk olarak ailesinden gizli Ankara'da çıkan German, 1960-1962 yılları arasında caz şarkıcısı olarak isim yaptı ve İstanbul Radyosu'nda Salim Ağırbaş Beşlisi'nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

Erdem Buri ile ''Çoksesli Türk Popüler Müziği'' programını yapan German, 1964 yılında Milli Orkestra ile katıldığı Balkan Melodileri Festivali'nde, ''eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı'' seçilip, Arena dergisine kapak oldu. German, bu sırada, Türk pop müziğinin ''ilk hit parçası'' kabul edilen ''Burçak Tarlası'' plağını doldurdu.

Plak yapmak üzere 1966 yılında Paris'e giden German, Fransızca 10 plak doldurdu. German, Fransa, Belçika, Almanya, Polonya, Tunus, Fas, Hollanda ve Brezilya'da radyo ve televizyon programları, konserler gerçekleştirdi ve çeşitli festivallere katıldı.

German'ın Fransa'da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü'nü aldı.

Son olarak ''Nazım Hikmet'e Saygı'' adlı albümü yapan German, 1987 yılında Hollanda'da verdiği bir konserle sahneye veda etti.

Sayfa Yükleniyor...