Kore'nin ilk Instagram fotoğrafı

Kuzey Kore, nükleer gücüyle Batı’ya meydan okumaya devam etse de, yeni lideri Kim Jong-un’un liderliğinde internet reformlarına devam ediyor.

Haberler 26.02.2013 - 09:16

Kore'nin ilk Instagram fotoğrafı

Kuzey Kore, birkaç gün önce ‘yabancılara’ tanıdığı internete erişim özgürlüğünün ardından, yine ‘vatandaşı olmayanlara’ mobil uygulamaları kullanma özgürlüğü verdi. Koryolink opeatörünün yaptığı açıklamanın ardından, başkent Pyongyang’daki AP bürosunun başındaki Jean H. Lee, akıllı telefonundan ilk tweet’i geçen ve Instagram’da ilk fotoğraf paylaşan kişi oldu.

The Next Web sitesinin haberine göre, Koryolink, Şubat 2012’de 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak hükümetin kontrolü altındaki operaötrün verdiği hizmetler oldukça sınırlıydı.

GOOGLE’IN İSTEDİĞİNDEN BİRAZ FARKLI
Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Ocak ayında K.Kore’ye düzenlediği tarihi ziyarette, internet özgürlüğünün önemini vurgulamış ve ‘Koryolink’in mobil uygulamaları aktif hale getirmesinin kolay olacağını’ belirtmişti.

Schmidt, ‘internetin gerisinde kalan ülkelerin ekonomik olarak da geri kalmaya mahkum olduğu’ notunu düşmüştü.

K.Kore'nin ilk Instagram fotoğrafı (Büyütmek için tıklayın). K.Kore'nin ilk Instagram fotoğrafı (Büyütmek için tıklayın).

Schmidt’in ziyaretinin ardından K.Kore’de değişim baş gösterse de, bu değişim sadece yabancıları kapsıyor. Dahası, her ne kadar mobil uygulamalar etkin hale gelmiş olsa da, ülkedeki yabancıların internette uluslararası gezinti yapabilmeleri için USB modem veya SIM kart alması gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...