Egeyapı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ''Mütekabiliyet Yasası ile yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık bir potansiyel oluşması öngörülüyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de sektöre 100-150 milyar dolarlık bir kaynak yaratılmış olacak'' dedi.

Kabadayı, yabancıya mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'nın inşaat sektöründe çok büyük bir hareketliliği beraberinde getireceğini ifade ederek, ''Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Rusya, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyeti vatandaşları ülkemize büyük ilgi gösteriyor. Ancak bu ülkelerin neredeyse tamamına Mütekabiliyet Kanunu sebebiyle yoğun taleplerine cevap veremiyoruz'' diye konuştu.

Mütekabiliyet Yasası'nın sadece sektör için değil ülke ekonomisi için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Kabadayı, yasanın, Avrupa ekonomilerinin yaşadığı kriz nedeniyle, güvenli liman arayan büyük fonların Türkiye'ye gelmesinde de etkili olacağını söyledi.

Yatırımcıların Türkiye'yi seçmesinin sadece inşaat sektörüne değil ekonominin tüm alanlarına katma değer sağlayacağını belirten Kabadayı, ''Körfez ülkelerinden özellikle Karadeniz bölgesine bir talep geleceğini öngörüyoruz'' diye konuştu.

İspanya modelini Türkiye için değerlendiren Kabadayı, şöyle konuştu:

''Aslına bakılırsa Türkiye gayrimenkul sektöründe son yıllarda yaşadığı çıkışla İspanya modelinin farklı bir versiyonunu yaşamaya başlamıştı. Ülkemizde var olan dinamik ve genç nüfus sayesinde canlı olan iç talep yabancı yatırımcının ilgisinin daha da artmasını sağlayacaktır. Biz yasanın da etkisiyle sektörün büyüme hızının yine genel ekonominin büyüme hızının çok üzerinde olacağını söyleyebiliriz. İstanbul'un yanı sıra Antalya, İzmir, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Trabzon, Adana, Hatay gibi illerde hem konut yapımı hızlanacaktır hem de talep artacaktır.''

Yasa ile birlikte taleplerde yüzde 15-20 oranında artış beklediklerini de ifade eden Kabadayı, Mütekabiliyet Yasası öncesinde Batışehir projesinde yaklaşık 50 daireyi yabancılara sattıklarını belirtti.

Yasanın çıkmasıyla Batışehir'de yabancı satışlarının hızlanacağını söyleyen Kabadayı, Anadolu Yakası'nda da inşaatı devam eden İz Tower ve İz Park projelerinin de yabancıların ilgisini çektiğini anlattı.