Korktu, sarılıp öpüştü, alkışlandı

İlk ziyaretini Türkiye'ye yapan ABD'nin yeni başkanı Obama beyaz dublör kullandı, top atışında korktu, Erdoğan'la sarılıp öpüştü, Hido ve Memo'yu övünce alkışlandı.

Haberler - NTV Haber 07.04.2009 - 05:31

Korktu, sarılıp öpüştü, alkışlandı

ABD Başkanı Barack Obama, Ankara'da sıcakkanlı ve dinamik tavırlarıyla herkesin sempatisini topladı. Obama'nın ziyaretinden geriye ilginç notlar kaldı.


Obama'yı Air Force One'dan çevik hareketlerle indiği Ankara'da yoğun bir program bekliyordu. Güvenlik gerekçesiyle bütün programlarda ikiz araç uygulaması yapıldı. Bir araca Obama'nın dublörü oturtuldu ancak dublör siyah değil beyaz bir Amerikalı'ydı.

Güvenlik önlemlerinden en çok etkilenenler Başkentliler oldu. Birçok yolun kapatılmasından bunalan Ankaralılar mikrofonlara "Obama buradan yürüyüp gitse Türkiye'de kimse ona dokunmaz" dediler.

Bütün bu önlemlere karşın ABD karşıtı gösteriler de yapıldı. Meclis'e yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti, 15 kişi gözaltına alındı.

ABD Başkanı'nın ziyaret programında ilk durak Anıtkabir'di. Obama, Anıtkabir özel defterini sol eliyle imzaladı ve "Merhaba asker" dedi.

Çankaya Köşkü'ndeki törende de kameralara ilginç ayrıntılar yansıdı. 21 pare top atışı sırasında Obama'nın korkup irkilmesi bunlardan biriydi.

Obama'nın kadın yaveri de dikkatlerden kaçmadı.

Gül ile ortak basın toplantısında gazetecilerin oturduğu bölümde çok sayıda ABD'li güvenlik görevlisi de vardı. Daha önce rastlanmayan bu uygulama Bush'un Bağdat'ta başına gelen ayakkabı talihsizliğinin bir daha yaşanabileceği kaygısına bağlandı.

Obama dün öğle yemeğini Çankaya Köşkü'nde yedi, mönü yine Kayseri mutfağı ağırlıklıydı. Obama'ya enginarlı mantı ve nevzime tatlısı gibi yöresel yemekler ikram edildi.

Barack Obama'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmesini promter cihazıyla yapması dikkat çekti. Basketbola düşkünlüğüyle bilinen Obama'nın konuşmasında NBA'de forma giyen Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'nu zevkle izlediğini söylemesi milletvekillerinin alkışlarıyla karşılandı. Obama, Meclis'te konuşmasını bitirdikten sonra ilk olarak stenografların elini sıktı.

Milletvekilleri Obama'nın konuşmasını ayakta alkışlarken, Başbakan Erdoğan ABD liderini öperek kutladı.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da DTP milletvekilleri bulunduğu için Meclis'e gelmeme kurallarını Obama için bozdular.

Akşam saatlerinde yağmur altındaki İstanbul'a geçen Barack Obama, uçağın merdivenlerinden elinde şemsiyesiyle tek başına indi.

Obama, Dolmabahçe Sarayı'ndaki resepsiyonda Türk Sanat Müziği dinledi. ABD Başkanı, kemençe ve kanunu ilgiyle inceledi.

Sayfa Yükleniyor...