'Korkunç Sabuncubeli' tarih oluyor

Bakan Yıldırım, İzmir-Manisa karayolunun keskin virajları ile sık sık ölümlü ve yaralamalı kazaların meydana geldiği Sabuncubeli Mevkii’nin çift tüp tünelle aşılmasını sağlayacak proje için imza attı. 2 yıl içinde tamamlanacak tünel, 110 milyon liraya mal olacak.

18.08.2011 - 15:17

'Korkunç Sabuncubeli' tarih oluyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nde İzmir- Manisa Karayolu Sabuncubeli Tüneli yapım sözleşmesi imza törenine katıldı. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Şanlıurfa’ya atanan Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, tüneli yapacak olan Koçoğlu İnşaat yetkilileri ve bürokratlar katıldı.

Koçoğlu İnşaat adına konuşan Mehmet Şükrü Koçoğlu, tünelin en geç iki yıl içinde tamamlanacağını vurgulayarak, "Finansmanı bize ait, görüşmeler devam ediyor. İnşallah bu bölgeye yaptığımız beşinci proje olacak. Alnımızın akıyla 13 yıldır işletiriz" dedi.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan da tünelin 110 milyon liraya mal olacağını, bir an önce hayata geçmesi için yap- işlet devret modelini tercih ettiklerini söyledi.

DHA'nın haberine göre; Bakan Yıldırım, Sabuncubeli Tüneli’nin sadece zor arazi şartlarını konforlu hale getirmeyeceğini aynı zamanda iki kenti birbirine yakınlaştırarak ulaşım süresini 15 dakikaya indireceğini söyledi:

"Bu proje Manisa ile İzmir’in ortak projesi. Projenin önemi sadece oradaki zor arazi şartlarını ve yol standardını düzeltmekle kalmıyor aynı zamanda Manisa gibi sanayisi ile ön plana çıkan ilimizle turizmi ticareti doğası ile Ege’nin incisi İzmir’i birbirine yakınlaştırıyor. Bu tüneller bir vatandaşımızın hayatının kurtulmasına vesile olursa bu her şeye bedeldir. Kamu özel sektör ortaklığı ile yapılan bir proje. Bu yönüyle kamu bütçesine ilave bir yük getirmiyor. Karar süreçlerini hızlandırıyor. Seyahat süresi 15 dakikaya kadar düşecek ama konfor da artmış olacak."

TÜNEL ÇİFT TÜP OLACAK, 50 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK
Proje, mevcut İzmir- Manisa karayolunun 21. kilometresinde Beşyol Köyü ayrımından 500 metre sonra başlayacak.

Mevcut yoldan kuzeydoğuya ayrılarak, projenin başlangıcından 700 metre sonra 452 metre kotunda tünele girilecek.

Proje ile İzmir- Manisa karayolundaki rampaların kaldırılarak yol uzunluğunun kısaltılması, yolun standardını yükselterek yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlıyor.

Yol bin 100 metre kısalacak, özellikle virajların ve rampaların bulunduğu kesim terk edilerek yüksek standartlı bir yol olacak. Kış aylarında ulaşım sorunları ortadan kalkacak.

Yüksek maliyetli bakım ve işletme giderleri ve zamandan tasarruf edilecek.

İşletme döneminde yaklaşık 50 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Sabuncubeli Tüneli projesi, İzmir-Manisa yolunun Sabuncubeli Mevkii’nde 2.8 kilometre tünel ve 1.24 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 4.4 kilometre uzunluğunda 2x2 şeritli yoldan oluşacak.

Tünel çift tüp olarak projelendirilecek.

Proje için 4 milyon lira kamulaştırma yapılacak.

KORKUNÇ SABUNCUBELİ
17. Yüzyılın en önemli gezgini Evliya Çelebi, 10 ciltlik seyahatnamesinin 9. cildinde bugün olduğu gibi o gün de önemli olan iki il İzmir ve Manisa’dan söz etmiş.

İstanbul’dan Manisa’ya gelirken çok farklı bir güzergah izleyerek bütün Ege’yi dolaşan ve gördüklerini kaleme alan Evliya Çelebi, Nif Şehri’nden Saruhan vilayetine ilerlerken seyahatnamesine "Buraya gelirken korkunç Sabuncubeli solumuzda kaldı" diye not düşmüş.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...