'Körler Ülkesi'nde görünmeyen gerçekler

''Herkes kendi yarattığı ölümü yaşar.'' İki adam bir sorgu odasında karşı karşıya gelir. Bir dedektif ve suçlu, 48 saat sona erdiğinde gerçeklerle yüzleşmiş olurlar. Jess Walter imzalı 'Körler Ülkesi' kitapçılarda.

Haberler 17.06.2010 - 10:10

'Körler Ülkesi'nde görünmeyen gerçekler

30’lu yaşlarının ortalarında, kendine ve hayata karşı inancını çoktan yitirmiş bir dedektif ve karşısında bir itirafta bulunmak isteyen, işlediği suçun sonucunu değil kendisini anlatmakta ısrar eden bir adam…

Hayatın karanlığında el yordamıyla yolunu bulmaya çalışan bu iki ayrıksı karakter, bir sorgu odasında karşı karşıya gelir. ''İşlediğimiz bazı suçların adları bile konmamıştır,'' diyen 'suçlu' ile onun sözlerinde kendi hayatında eksikliğini çektiği dürüstlüğü yakalayan dedektif Caroline Mabry, 48 saat süren bir yüzleşme sürecine girerler.

''Hepimiz karbon ve pişmanlık yığınıyız.''

Körler Ülkesi, kendi hayallerinin parlaklığında gerçeklik algılarından kopanları ve mağaraların duvarlarında gördükleri gölgeleri gerçek sananları konu alan ve gerçeğin mutlak bir bütün olmadığını ortaya koyan, sürükleyici bir suç romanı.

''Zaman bizi kandırmaya çalıştıkları gibi bir çizgi değil, ilerledikçe hız ve tehlike kazanan bir eğim.''

''Sanırım kendimizi birçok farklı biçimde kandırabiliriz. İnsanlar, sanki geçmemiz gereken fiziksel, duygusal ya da zihinsel bir eşik varmış gibi bir çocuğu yetişkin yapan şeylerden bahsederler. Ama söylüyorum size ve eğer kendinize karşı dürüst olursanız, bunun doğru olduğunu anlarsınız: bizi yetişkin yapan şey kendimizi kandırma yeteneğimizdir. Bu kadar… Hayatlarımıza bakar ve para ve statü delisi değilmişiz, üniversite yıllarındaki ahlakımızı korumuşmuşuz, şişman değil sağlıklıymışız, yaşlı değil saygıdeğermişiz, saçımızdaki gri teller entelektüel duruyormuş, bilmezse üzülmezmiş, farkına varmazsa yalan sayılmazmış ve arada sırada bir kaçamağı hak ediyormuşuz gibi davranırız. Başka seçeneğim yoktu, kötülük yapmak istememiştim, ne olacağını bilmiyordum, elimde olsa bir daha yapmazdım der; özgürlükçü, açık fikirli, geçimli ve korkusuz olduğumuzu iddia ederiz. Olaylara bahaneler ve gerekçeler bulur, sonra da bunların doğru olduğuna kendimizi ikna ederiz. Elimizden gelenin en iyisini yapıyormuşuz gibi davranırız. Ama herkes kendi yarattığı ölümü yaşar.'' Sayfaları çevirirken kendinizi göreceksiniz.

'Körler Ülkesi' Siren Yayınları etiketiyle kitapçılarda.

Sayfa Yükleniyor...