Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Aşı için yeni kararlar bugün

SON DAKİKA HABERİ: Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık edeceği toplantının ana gündem maddesi Türkiye'deki aşılama süreci. Hatırlatma dozu ve BioNTech'te ikinci doz bekleme süresinin görüşülmesi beklenen toplantının ardından Bakan Koca açıklama yapacak.

ntv.com.tr 30.06.2021 - 10:44

Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Aşı için yeni kararlar bugün

Son dakika haberi! 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün bir kez daha salgın gündemiyle toplanıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın toplantının ardından açıklama yapması bekleniyor. 

Saat 16.30'da başlayacak toplantının ardından Bakan Koca, saat 18.00'de YouTube üzerinden bir açıklama yapacak.

Delta varyantı nedeniyle özellikle aşılamanın yavaş olduğu ülkelerde salgın yayılıyor.

Türkiye'de de bugün Bilim Kurulu üçüncü doz aşı ve iki doz arasındaki sürenin düşürülmesini konuşacak. Bu kapsamda, BioNTech aşılarının ikinci dozu için 6-8 haftaya çıkarılan sürenin 4 haftaya düşürülmesi bekleniyor.

Bilim Kurulu, bugün mevcut aşı stoğu ve Temmuz ayında yapılacak aşı sevkiyatlarına göre, bu uygulamaya geçilip geçilmemesi yönünde bir karar alacak. 

İlk kez Hindistan'da görülen delta (Hindistan) ile delta plus (Hint-Güney Afrika karışımı) varyantları birçok ülkeyi alarma geçirdi. İlk kez Hindistan'da görülen delta (Hindistan) ile delta plus (Hint-Güney Afrika karışımı) varyantları birçok ülkeyi alarma geçirdi.

Toplantıda, aşı sevkiyatlarındaki son durum ve aşılama programının seyri de ele alınacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün delta varyantı vaka sayısının bir haftada 134'ten 224'e yükseldiğini açıklamıştı. Varyantın görüldüğü il sayısı da 16'dan 26'a yükseldi.

Sayfa Yükleniyor...