NTV

Korozyona uğramış bina ayakta kalmaz!

Türkiye

Marmara Depreminin ardından yapılan incelemelerde; hasarlı binaların yüzde 64'ünde korozyon görüldü. Su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı sistemi, korozyon nedeniyle 10 yıl sonra başlangıçtaki taşıma kapasitesinin yüzde 66'sını kaybetti.

Türkiye, Van depremi ile sarsıldı; vatandaşları bir kez daha deprem korkusu sardı.

Çünkü Türkiye'nin yüz ölçümü olarak yüzde 92'si, nüfus yoğunluğu olarak yüzde 95'i deprem kuşağında… Türkiye'de depremlerden dolayı her yıl ortalama bin kişi hayatını kaybediyor, 7 bin bina yıkılıyor. Bu acı tablonun en büyük sebeplerinden biri; binaların çok büyük kısmında görülen korozyon yani paslanma. Korozyonun başlıca sebebi ise binalarda su yalıtımı olmaması…

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özcan, su yalıtımının, binanın taşıyıcı sisteminin korozyondan korunması için temel şart olduğunu söyledi.

Özcan, konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından hazırlanan rapora dikkat çekti.

HASARLI BİNALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA KOROZYON GÖRÜLDÜ
Komisyon tarafından 1999 yılında yaşanan Marmara Depreminin ardından 55 bin 651 konut ve işyerinde yapılan incelemelerde, bu binaların yüzde 79'unun hasarlı bulunduğunu söyleyen Özcan, hasarlı binaların yüzde 64'ünde hasar nedeninin korozyon olduğunu vurguladı.

Özcan, su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı sisteminin korozyon nedeniyle 10 yıl sonra başlangıçtaki taşıma kapasitesinin, belli koşullarda yaklaşık yüzde 66'sını kaybettiğini belirtti.

2004 yılında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından düzenlenen ve birçok bilim adamının da görev aldığı Deprem Şurası'nın sonucunda yayımlanan raporlarda; su yalıtımı malzemeleri, detay malzemeleri grubunda ele alındı.

SU YALITIMI ZORUNLU OLMALI
Özcan, kaliteli betonun öneminin vurgulandığı raporda, betonun suyun ve nemin zararlı etkilerinden korunması amacıyla yapılan su yalıtımının bir detay malzemesi olarak ele alınmasının çok önemli bir eksik olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Yapı Kanunu'nda su yalıtımının mutlaka zorunlu hale getirilmesi gerekiyor. Ayrıca bu kanunun; su yalıtım projelerinin hazırlanması, proje ve uygulamaların yetkili mercilerce denetlenmesini gerektiren maddeler içermesi halinde ülkemizdeki önemli bir eksiklik giderilmiş olacak. Bina statiğinin Deprem Yönetmeliği'ne uygunluğu nasıl denetleniyorsa, Su Yalıtımı Uygulama Kural Standardı da mecburi standart olmalı ve denetlenmeli. Özellikle denetim mekanizmasındaki eksiklikler Deprem Yönetmeliği'ne uygun Yapı Güvenliği ilkesini bozuyor, can ve mal kaybına yol açıyor."