Korsan yazılıma ihbar yağıyor

Business Software Alliance (BSA) 2009 yılının başında önceki seneye kıyasla daha fazla ihbar almaya başladı. EMEA Bölgesi’nde lisanssız yazılım kullanımı ihbarları yılın ilk iki ayında yüzde 8 arttı

26.03.2009 - 17:01

Korsan yazılıma ihbar yağıyor

Business Software Alliance (İş BSA)’nın 2009 yılının Ocak ve Şubat aylarında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde lisanssız yazılım kullanılımına ilişkin olarak aldığı ihbarların sayısı 800’ü geçti. Yılın ilk 2 ayında ulaşılan bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik bir artışa karşılık geliyor. İhbar edilen sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. Hizmet sektörünü, sırasıyla mimarlık/tasarım, satış/dağıtım, mühendislik, üretim ve grafik sektörleri izliyor.

BSA’nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Direktörü Georg Herrnleben yaşanan artışı değerlendirirken şirketleri lisanssız yazılımın zararları konusunda da uyarıyor.

Herrnleben, “Haftada ortalama 100 ihbarın alındığını gözönüne alırsak, şirketlerin lisanssız yazılım kullanımının riskleri konusunda daha fazla bilinçli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bölgedeki bu büyük artış birçok faktöre dayanabilir. Daha çok sayıda şirketin ekonomik durgunluk ortamında kendilerini riske atarak lisans bedeli ödemekten kaçınmaları ne yazık ki bu faktörlerin başında geliyor. Ancak, bu şirketler önemli bir noktayı atlıyor. Bugün karşı karşıya olduğumuz ekonomik belirsizlik ortamında, şirketlerin ayakta kalmaları için operasyonlarının ve varlıklarının sağlam olması büyük önem taşıyor. Maliyet düşürmek amacıyla lisanssız yazılım kullanan, şirketler aslında kendilerini daha büyük bir mali yükün altına sokuyor ve daha büyük bir risk alıyor; ayrıca operasyonları ve itibarlarının zarar görme olasılığını da gözardı ediyorlar.” sözleriyle artışı ve nedenlerini özetliyor.

Yasal ve lisanslı yazılım kullanan kuruluşlar, tedarikçi firmalardan destek, hizmet ve en son güncellemeleri alma imkanına sahip olarak, bu sayede şirketlerini virüslerden, veri kayıplarından ve diğer operasyonel risklerden koruyabilirler. Yazılımlarını lisanslamak isteyen kuruluşlar, konuyla ilgili detaylı bilgiye, www.bsa.org.tr web sitesinden ve BSA Türkiye’nin 0 800 211 81 86 no’lu hattından ulaşabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...