Korsanlar AP'ye girdi

Günümüze kadar telif haklarından yana olan Avrupa Parlamentosu'nda artık korsanlar da temsil edilecek.

Haberler 08.06.2009 - 10:57

Korsanlar AP'ye girdi

Şimdiye kadar telif hakları sahipleri ile İnternet üzerinden dosya paylaşımı yapan kullanıcılar arasındaki çekişmede korsanların kazandığı en büyük başarı, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gerçekleşti.

İsveç'in Korsan Partisi (Pirate Party) Avrupa Parlamentosu'nda bir koltuk kazandı. Parti, 2006 yılından beri faaliyetlerini devam ettiriyor.

Geçtiğimiz ay, ünlü BitTorrent izleyicisi The Pirate Bay'in dört patronunu mahkum eden kararın ardından, Korsan Partisi İsveç'te yüzde 7.1 oranında oy topladı. Bu sayede, ilk kurulduğunda 35 bin yandaşa sahip olan partinin seçimlerde 200 bin civarında oy toplamasıyla sonuçlandı.

Korsan Partisi lideri Rick Falkvinge, anketlerden bu sonucu kestirebildiklerini ancak, ankette görülen ile, gerçekleşen gerçeğin aynı olması nedeniyle çok memnun olduklarını belirtti.

Fakvinge, "Bugün, hep birlikte Avrupa politikasının çehresini değiştirdik. Nasıl bir sonuca gidersek gidelim, yine de değiştirdik. "Bu çok güzel bir his. Vatandaşlarımız en sonunda bir fark yaratma vaktinin geldiğini gördüler. Eski politikacılar gençlerin hayat tarzını küçük parçalar halinde değiştirmeye çalışıyorlar. Biz, otoritenin insanları meşru bir şekinde denetleyebilmesini asla kabul etmiyoruz." şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...