Korucu öldürüldü, kent savaş alanına döndü

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde Korucubaşı Hacı Alan'ın ilçe merkezinde öldürülmesinden sonra kentte büyük olaylar çıktı. Korucuların BDP ilçe başkanın evini yaktığı ve işyerlerini tahrip ettiği söyleniyor. Gerginlik sürüyor.

29.07.2011 - 10:21

Korucu öldürüldü, kent savaş alanına döndü

Karlıova ilçesindeki Fatih caddesinde dün saat 15.00 sıralarında meydana gelen olayda, Taşlıçay köyü Korucubaşı Hacı Alan hayatını kaybetti. Kafasından 3 kurşun alan Korucu Alan yere düştükten sonra saldırganın 4 kez daha ateş açtığı belirtildi.

Silahlı saldırının ardından ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Taşlıçay köyünden de korucuların gelmesi ile korucu sayısı 25'e çıktı. Korucular sık sık havaya ateş açtı.

Olayın ardından ilçe merkezinde esnaf kepenk kapatırken, korucular ve özel harekât timleri ara sokaklara girerek operasyon başlattı. Korucuların ara sokaklara girmesi ile silah seslerinin geldiği duyuldu.

Bu arada ilçe merkezine gelen korucuların, BDP Karlıova İlçe Başkanı Şemsettin Özen'in evini ateşe verdiği, Özen'in eşiyle çocuklarının da o sırada evde bulunduğu iddia edildi.

Taşlıçay köyü Korucubaşı Hacı Alan'ın bire süredir PKK tarafından tehdit edildiği öne sürülüyor.

VALİLİK AÇIKLAMASI
Bingöl Valiliği tarafında yapılan yazılı açıklamada ise, emniyet birimlerinden alınan ilk bilgilere göre 28 Temmuz günü saat 15.20 sularında Karlıova ilçesinde yoğunluklu olarak Taşlıçay köylülerinin kullandığı kahvehane önünde, Taşlıçay köyü köy korucularından Hacı Alan'ın kimlikleri tespit edilemeyen iki kişi tarafından tabancayla vurularak yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, saldırganların ilçe merkezinden kaçarak uzaklaştıkları, olayın ardından, bölgeye gelen kişilerin olayın etkisiyle ilçe merkezinde taşkınlık yaptıkları, bu sırada bir ev ve bir iş yerinin kısmi olarak ateşe verilmek suretiyle hasara uğratıldığı, 18 kadar iş yerinin camlarının kırıldığını belirlendiği ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...