Koruculuğun kaldırılması gündemde yok

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Mardin’deki katliamın tamamen koruculuk sisteminden kaynaklanmadığını belirterek, “Koruculuğun eleştirilecek yanları olabilir ancak kaldılmasına yönelik bir çalışma yok” dedi.

Anadolu Ajansı 09.05.2009 - 13:55

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Atalay, koruculuk sistemiyle ilgili olarak şunları söyledi: ''Bu olayda korucular rol almıştır. Hayatını kaybedenler içinde de korucular vardır, zanlılar içinde de korucu vardır. Ama olay tamamen koruculuk sisteminin kendisinden kaynaklanan bir olay değildir.

Koruculuk sistemi bir ihtiyaçtan doğmuştur. Fiilen 1986 yılında başlatılmış, bir anlamda o yıllarda yeni başlayan bölücü terörle mücadeleye halk ve toplum desteği olarak başlatılmıştır. Özellikle bölgedeki köylerin korunması yönünde ciddi katkısı olmuş.

Koruculuğun eleştirilecek, tartışılacak, yeniden düzenlenmesi gereken tabii ki boyutları olabilir. Zaten bunlar değerlendiriliyor. Nitekim 2007 yılında Köy Kanunu'nda bu konuda belli değişiklikler yapılmıştı. Ama doğrusu koruculuğun kaldırılması yolunda bir çalışma yok. Bu ifadeleri biraz ileri ifadeler olarak görüyorum. Türkiye açık bir toplum, her şey konuşulup tartışılır ve biz de bundan faydalanırız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...