Korunsun mu korunmasın mı?

Foça, Türkiye’deki 14 özel çevre koruma bölgesinden biri. Foça'da bu durum gerilim yaratıyor.

Haberler 06.07.2009 - 10:52

Korunsun mu korunmasın mı?

Adını 'foklar'dan alan Ege'ye özgü şirin bir sahil kasabası Foça. Nam-ı diğer Phokaia... Üstelik bu şirin tatil beldesi, 3000 yıllık geçmişiyle hala nefes alan, canlı bir tarih...

Foça, ’deki 14 özel çevre koruma bölgesinden biri.

Siren Kayalıkları, Fatih Camii, Athena Tapınağı, Meşhur Ceneviz Kalesi... Foça'da nereye bakılsa tarihten bir ize rastlamak mümkün. Ancak tarihin korunmasını amaçlayan sit yasasının, beldedeki modern yapılaşma talebiyle karşılaşması tartışmaları da beraberinde getiriyor...

Foça sakini Haluk Ceviz anlatıyor: "Bence, Foça için koruma amaçlı sit faydalı. Şu bakımdan: Buranın tarihi bir dokusu var ama bu turizm açısından, yerli halkı açısından, onların elde edebileceği rantlar açısından zarar olarak algılanıyor."
Bir başka Foça sakini Ayhan Gökalp ise şunları söylüyor: "Bugüne kadar doğal yapısı, bu doku korunmuş vaziyette. Ancak yeni yasa konusunda bizim endişelerimiz oluyor. Civar tepelere bir takım resmi kuruluşların inşaat yaptıklarını görüyoruz. Bu bakımdan çok büyük üzüntü duymaktayız. Yeni yapıların inşa edilmesine kesinlikle karşıyız."


Ancak SİT alanından şikayetçi olanlar da var.

Foçalı Mediha Ozansoy bunlardın biri. Ozansoy anlatıyor: "Evimde tadilat yapamıyorum. Evim 115 metrelik bir arsanın içinde. 36 metreye izin vermişler; gerisine çivi dahi çakamıyoruz; bir tadilat yapamıyoruz. Etrafı daha güzelleştirmek istiyorum, ama yapamıyorum; yasak..."
Selma Bülbül de Foça'da yaşıyor ve şunları söylüyor: "Binalar, evler daha sonra yapıldığı zaman; insanlar arsalarının üzerine ne evlerini ne de herhangi başka bir bina inşa edebiliyorlar. Bunun için başvurabileceğiniz bir merci yok çünkü Foça'da henüz koruma amaçlı imar planı çıkmadı; asıl problem o."

Zıt kutuplarda yer almadan Foça adına dengeyi kurmaya çalışanlar da var....

Yeşil Haberci anlatıyor; izleyin..

Sayfa Yükleniyor...