KOSGEB'den kadın girişimcilere destek

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile KOSBGEB arasında imzalanan işbirliği protokolüyle İzmirli 30 kadın girişimciye girişimcilik eğitimi verilecek, ardından kendi işletmelerini kurmaları için 100 bin liralık kredi sağlanacak.

02.12.2010 - 14:31

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB'in girişimci desteklerinin, işsizliğin çözümü için büyük önem taşıdığını belirterek, ''Kalkınmak girişimcilikle olacak'' dedi.

Kaplan, zaman zaman ''Eğitimlerle girişimci mi olunur?' diye eleştirilerin yöneltildiğini, oysa eğitimle daha rekabetçi girişimci olunabileceğini, çünkü girişimci eğitimlerinin aynı zamanda ''uygulamalı eğitim'' niteliği taşıdığını söyledi.

KOSGEB'in 10 yılda yürüttüğü eğitim ve danışmanlık çalışmalarının bir o kadarını bu yıl içinde yaptıklarını belirten Kaplan, ''Daha önce 10 yılda 6 bin girişimci eğitimlerden yararlanmışken, bu sene bu rakam 7 bini buldu. Bunu önümüzdeki dönemde 12 bine çıkarmayı hedefliyoruz'' dedi.

Ülkenin yeni girişimcilere ihtiyacı olduğunu, bu konudaki çalışmalarını daha geniş ve yaygın hale getirmeyi hedeflediklerini aktaran Kaplan, ''15 Hazirandan sonra sadece para dağıtan değil, değiştiren, dönüştüren, müşteri odaklı hareket ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Kaplan, EBSO ve KOSGEB arasında hazırlanan işbirliği protokolü uyarınca kendi işletmesini kuran kadın girişimcilere 27 bin lirası hibe, geri kalanı sıfır faizle geri ödemeli olmak üzere 100 bin liralık destek sağladıklarını söyledi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da kadın ve genç girişimcilerin ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını kaydetti.

KOSGEB'in son dönemde büyük değişim geçirdiğini vurgulayan Yorgancılar, özellikle girişimcilere ve KOBİ'lere yönelik destek uygulamaları yelpazesini çok genişlettiğini, KOBİ'lerin ihtiyacı olan destek şeklini ''alacart menü'' gibi bir şekilde yine o işletmelerin kendilerinin tespit eder hale geldiğini söyledi.

Yorgancılar, İzmir'in İstanbul'dan sonra KOSGEB kredilerini kullanan ikinci il konumunda olduğunu belirtti.

Kadın girişimci sayısının çok düşük seviyelerde olduğunu ifade eden Yorgancılar, ''Bu sayıyı artırmak için çaba sarf ediyoruz. Her bir kadın girişimci bir kişiyi istihdam etse, 10 milyon kişiye iş sağlamış oluruz'' dedi.

Yorgancılar, KOSGEB ile imzalanan protokol uyarınca 30 kadın girişimci adayının eğitime tabi tutulacağını, eğitim sonrasında da girişimciliğin neticelenmesinin sağlanacağını bildirdi.

Girişimcilik eğitimlerini verecek olan ABİGEM Direktörü Ayşe Yeniocak da 7 Aralık Salı günü bilgilendirme toplantısı yapacaklarını, eğitimlerin aralık ayı sonunda başlayacağını söyledi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...