Köşk buluşması iptal edildi

Cumhurbaşkanı Gül’ün bugün akşam kabul edeceği eski BDP lideri Demirtaş, Bismil'deki gösterilerde yaşananlardan sonra Ankara'ya gitmeyeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu akşam saat 19.00’da eski BDP Genel Başkanı ve Hakkari bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş’ı kabul edecekti. Ancak Bismil'de yaşanan olaylar yüzünden bu görüşme iptal edildi.

İlk açıklamasında, "Bismil'de göstericilere ateş açıldı. Bir kişinin öldü, çok sayıda yaralı var" diyen ve bu durumda Ankara'ya gitmeyeceğini belirten Demirtaş, tepki nedeniyle gitmediği yorumları üzerine de bir açıklama yaptı.

Demirtaş, "Bismil'deki olay nedeniyle gidemedim, tepki değildi ve Bismil'de olmam gerekiyordu. Gül ile her zaman görüşürüm" dedi.

Öte yandan Bismil'de meydana gelen olaylarda iki kişinin yaralandığı, birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Demirtaş bu sabah, "böyle bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanı’nın bizi kabul etmesinden dolayı çok mutluyum. Bugün dünden daha umutluyum” demişti.

Cumhurbaşkanı Gül Demirtaş'tan önce Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'i kabul eedecekti.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''YSK'nın bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarını iptal etmesiyle ortaya çıkan sorunun aşılması için herkesi yapıcı olmaya, her türlü hukuki ve siyasi çabayı harcamaya davet ettiğini'' bildirmişti.
Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmeyi iptal etmemiz, bir tepkiden kaynaklı değildir. En kısa sürede Cumhurbaşkanımızla görüşmek isteriz'' dedi.

Bismil'e gelen eski BDP Genel Başkanı Demirtaş, Bismil Belediyesinde eski BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bağımsız milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile basın toplantısı düzenlendi.

Demirtaş burada yaptığı konuşmada, görüşme imkanı olması halinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yaşanan tabloyu yüz yüze aktarmayı düşündüğünü ancak Bismil'de yaşanan olaylar ve bir kişinin yaşamını yitirmesi üzerine Bismil'e geldiğini söyledi.

Ankara'ya gitmesi halinde Cumhurbaşkanı Gül'e yaşananları anlatmayı planladığını belirten Demirtaş, ''Buradan haber gelince derhal Bismil'e gelme ihtiyacı hissettik. Çünkü burada bir katliam provası yaşanmıştır. Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmeyi iptal etmemiz, bir tepkiden kaynaklı değildir. En kısa sürede Cumhurbaşkanımızla görüşmek isteriz. Bu olay üzerine iptal ettik ama Sayın Cumhurbaşkanının da halkın içinde bulunduğu bu ızdırabı, bu zulmü görmesi gerekir. Bunun durması için müdahale etmesi gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı isterse günde 10 defa da görüşebiliriz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...