Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden bildirilen programa göre, Gül yarın saat 13.30'da Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'i birlikte kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Gül, perşembe günleri haftalık olağan görüşmeler çerçevesinde Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner ile ayrı ayrı görüşüyordu.

Edinilen bilgiye göre, zirvenin iki ana gündem maddesi var. 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısıyla ilgili genel bir değerlendirme yapılacak.

Balyoz ve Ergenekon soruşturmaları çerçevesinde halen tutuklu bulunan 42 general ve amiralle ilgili terfi ve emeklilik dosyaları Şura'nın önündeki en önemli kriz olarak duruyor.

Orgeneral Bilgin Balanlı'nın tutuklanmasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na kimin atanacağı da belirsiz. 30 Ağustos tarihi itibariyle emekliye ayrılacak olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın görev süresinin uzatılması gündemde.

Zirvede özellikle Aksay'ın süresinin bir yıl uzatılmasına dönük uzlaşı aranabileceği belirtiliyor. Zirvede, son günlerde meydana gelen terör olaylarının da değerlendirileceği öğrenildi.