Köşk'te 'telekulak' konuşuldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iki önemli konuğu ağırladı ve Türkiye'nin gündem maddelerinden biri olan 'telekulak' iddialarını Köşk'te konuştu.

15.11.2009 - 21:01

Köşk'te 'telekulak' konuşuldu

Yargıtay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan yargıda telekulak krizine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül el attı. Gül, Adalet Bakanı ve Yargıtay Başkanı ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı Gül, saat 10:30'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile biraraya geldi. Ardından saat 11:30'da da Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile görüştü. Çankaya Köşk'ünde yapılan görüşmeler basına kapalı gerçekleşti.

Gerçeker, Çankaya Köşkü'ndeki kabulün ardından Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin görüşmeye ilişkin soruları üzerine, Cumhurbaşkanı Gül ile görüştüğünü, daha önce kamuoyuna duyurduğu görüşlerini, düşüncelerini kendisine aktardığını söyledi.

''Görüşme kısa sürdü görüş ayrılığı mı var?'' sorusuna Gerçeker, ''Görüş ayrılığı meselesi değil, biz sadece kendi düşüncelerimizi, görüşlerimizi daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz hususları kendisine bildirdik'' yanıtını verdik.

''Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirme gibi bir şey söz konusu mu?'' sorusu üzerine Gerçeker, öyle bir şey konuşmadıklarını belirterek, ''Herhalde Sayın Cumhurbaşkanı sadece bilgi edinmek istedi bu konularla ilgili. Biz de Yargıtay olarak, Yüksek Mahkeme olarak görüşlerimizi ve yanlış gördüğümüz şeyleri bildirdik'' diye konuştu.

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yargıdaki dinlemelerle ilgili açıklamaları ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın dinlemelerle ilgili AK Parti hakkında başlattığı incelemeye ilişkin sözlerinin'' hatırlatılması üzerine Gerçeker, Erdoğan'ın bu konuşmasını dinlemediğini söyledi.

Gerçeker, ''Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, dinleme yasal olarak da yapılabilir. Ama eğer o yasal olarak yapılan dinleme hukuka uygun değilse, temel hak ve özgürlükleri zedeleyici nitelikte ise mutlaka o yasaların da ilgili mevzuatın da değiştirilmesi gerekir. Bunları da iyi değerlendirmek lazım'' diye konuştu.

Gerçeker, sorular üzerine, yasa değişikliğine ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiğini de belirtti. ''Adalet Bakanlığı başmüfettişleri hakkında inceleme yapma yetkisi Yargıtay'da. Bunun için Adalet Bakanlığından izin alınması gerekiyor. Bu süreç konuşuldu mu?'' sorusu üzerine Gerçeker, ''Hayır. Bizim incelememiz devam ediyor, arkadaşlarımız incelemeyi yapıyor. Daha bitmedi o inceleme. İnceleme sonunda çıkacak duruma göre değerlendirme yapacağız'' dedi.

Yargıda dinleme iddialarını önce NTV gündeme getirmişti. NTV, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in dinlendiğini ortaya çıkarmıştı. Ardından Yargıtay'ın da dinlendiği gündeme gelmiş ve Yargıtay bunun üzerine ön inceleme başlatmıştı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek ise Yargıtay Başkanlığı’na ait telefonun dinlenmediğini açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...