Köşk'ün gündemi yargı reformu

Cumhurbaşkanı Gül dün Danıştay ve Yargıtay Başkanı ile görüştüktan sonra bugün de Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ı kabul etti.

Anadolu Ajansı 24.02.2010 - 15:47

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı kabul etti. Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen kabul, bir saat beş dakika sürdü.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Sheraton Otel'de düzenlenen ''Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi Toplantısı''na gelişinde gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dün yaptığı görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in de dünkü görüşme sonrasında ifade ettiği gibi Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisine de yargı reformuyla ilgili düşüncelerini sorduğunu ifade etti. Kılıç, şöyle konuştu;

''Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Adalet Bakanlığı, bu konuda yapmış olduğu hazırlıklarla ilgili bize bir çağrıda bulunmuştu, bizim düşüncelerimiz sorulmuştu. Biz Adalet Bakanlığına 'Herhangi bir düşünce belirtemeyeceğimizi' ifade ettik. Sayın Cumhurbaşkanı ile de bu çerçeve içinde bir görüşme olmuştur.

Önümüze gelme ihtimali olan bir konuda herhangi bir görüş bildirmemiz, herhangi bir düşünce bildirmemiz mümkün değildir. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanı ile bir görüşmemiz olmuştur ve sadece bu kapsamda konular tahlil edilmiştir. Olay bundan ibarettir.''

BİRDEN: GÖRÜŞLERİMİ İLETTİM
Danıştay Başkanı Mustafa Birden, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin soru üzerine, ''Konunun ne olduğunu biliyorsunuz. Yargı reformuyla ilgili sayın Cumhurbaşkanı davet etti. Biz de yargı reformuyla ilgili Danıştay'ın daha evvel 10 Mayısta törende belirttiği, daha sonra da Kızılcahamam Toplantısı'na gönderdiğimiz arkadaşların notlarıyla birlikte hepsini izah ettim, hepsini anlattım Sayın Cumhurbaşkanı'na. Yargı reformu strateji taslağıyla ilgili bütün görüşlerimizi belirttik. Dünkü toplantı sadece buydu'' diye konuştu.

Bir gazetecinin ''Hangi konularda çekincelerinizi koydunuz'' sorusuna Birden, ''Tabii burada en önemli olan Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun oluşumu. Bununla ilgili biz defalarca açıkladık. Geçen yıl 10 Mayısta da bunu uzun uzun açıkladık. Bu konuda düşüncemiz tamamen aynı yönde. Onları Sayın Cumhurbaşkanı'na izah ettik'' yanıtı verdi.

YALÇINKAYA: İNCELEME AÇIKLAMASI YAPMADIK
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan ile AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Aydoğmuş'un açıklamalarıyla ilgili inceleme başlatılıp başlatılmadığının sorulması üzerine ''Hayır, öyle bir açıklamamız yok'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...