Kot kumlama işçilerinin gözü Erdoğan'da

Torba yasada kendilerinin özürlü kapsamına alınmasına karşı çıkan kot kumlama işçileri, Başbakan Erdoğan'ın seslerini duymasını istiyor: Artık Ankara'ya gelmek istemiyoruz!

27.12.2010 - 13:52

Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi Sözcüsü Yasemin Göksu, Ankara'da silikozis hastası bazı kot kumlama işçileriyle birlikte basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de genç yaşta silikozis hastalığına yakalanan bin 300 civarında kot kumlama işçisi olduğunu söyleyen Göksu, işçilerden 46'sının hayatını kaybettiğini belirtti.

Kamuoyunun kot kumlama işçilerinin dramından haberdar olmasının ardından Sağlık Bakanlığı'nın kot kumlamayı yasakladığını ve silikozis hastalarına ücretsiz sağlık hizmeti vermeye başladığını anlatan Yasemin Göksu, ayrıca TBMM'de Torba Yasa Tasarısı'na eklenen bir maddeyle, kot kumlama işçilerinin özürlü kapsamına alınmasının öngörüldüğünü aktardı.

''Torba Yasa Tasarısı'nın bizleri özürlü kapsamına alması hem teknik, hem hukuksal, hem de insani olarak yanlıştır'' diyen Göksu, şöyle devam etti:

''Biz özürlü değiliz. Tıpkı, sigortasız olduğu halde iş kazası geçirdiğinde malulen emekli edilen işçiler gibi malulen emekli olma hakkımızı istiyoruz. Bu tasarı, bize 100-300 TL özürlü aylığı bağlıyor. Üstelik bu maaş, kişinin ölümüyle birlikte kesiliyor. Bu sosyal güvenlik şemsiyesi değildir. Bunu kabul etmiyoruz. Biz, ailelerimiz, eşlerimiz ve çocuklarımızla birlikte sosyal güvenlik kapsamına girmek istiyoruz. Çünkü biz öldükten sonra ailelerimizin sigortası olsun istiyoruz. Bu maddenin düzeltilmesini talep etmek için bir haftadır Ankara'dayız. Bize tasarının yıl sonuna kadar yasalaşacağını  söylemişlerdi. Biz de oksijen tüplerimizi, yorganlarımızı, döşeklerimizi alıp geldik. Bütçe görüşmeleri nedeniyle tasarı Ocak ayına ertelendi. Bir haftadır, iktidar ve muhalefet partilerinin temsilcileriyle görüşüyoruz. Nefesimiz yettiğince bu yanlışı ve taleplerimizi anlatıyoruz. Şimdi gidiyoruz. Tasarı, Genel Kurul'a gelmeden biz yine Ankara'ya geleceğiz. Nefesimiz yettiğince de anlatmaya devam edeceğiz.''

Silikozis Hastası Yılmaz Kartal ise hasta olmasına rağmen hak aramak üzere defalarca Ankara'ya geldiğini ve hala sonuç alamadıkları için üzüntü içinde olduğunu belirtti.

Ağır sağlık sorunlarının yanı sıra geçim sıkıntısı da çektiklerini dile getiren Kartal, ''Sayın Başbakanımıza sesleniyoruz; Bu çığlığı duyun. Kimse duymasa da Sayın Başbakanımız sesimizi duyacak ve sorunumuzu çözecektir. Eşlerimiz ve çocuklarımızın hiçbir sosyal güvenceleri yok. Mücadelemiz geride kalanlar için, ölen arkadaşlarımızın yetimleri için. Artık Ankara'ya gelmek istemiyoruz'' diye konuştu.

Bir diğer Silikozis hastası Fethullah Şahin de solunum cihazına bağlık yaşam mücadelesi verdiğine dikkati çekerek, ''Ciğerlerimiz zaten paramparça. Geçim derdi çilemizi daha da büyütüyor. Elinizi vicdanınıza koyun, derdimize derman olun. Devlet büyüklerimize sesleniyorum; Bize umut, ışık verin. Geride kalan çocuklarımız perişan olmasın'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...