AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman (Kotan), 1995'ten beri evli olduğu ve müşterek 3 çocukları bulunduğu İdris Kotan'dan resmen ayrıldı.

Sincan 4. Aile Mahkemesi'ndeki duruşmada taraflar boşanmak istediklerini dile getirdi.

Karşılıklı olarak boşanma kararı aldıklarını belirten Fatma Salman, ''Davacı eşim ile aramızda şiddetli geçimsizlik olup, evlilik birliğimiz temelinden sarsılmıştır'' dedi.

Fatma Salman, tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakasıyla maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmayarak, ''Evlilik birliği içerisinde edindiğimiz ev eşyalarını paylaştık. Bana ait çeyiz, ziynet ve kişisel eşyalarımı da aldım. Bu yönden bir hak ve alacak talebim bulunmuyor'' ifadelerini kullandı.

Evlilikleri sırasında edinilen Doğubayazıt'taki bir taşınmaz, Ağrı Tuğla Fabrikası ve Kireç Fabrikası'nda, İdris Kotan'a ait şirket hisseleri üzerinde hak ve alacak talebinde bulunmayacağını bildiren Fatma Salman, şirkete ait eski ortaklığından kaynaklanan bir borçtan mesul olmayacağına ilişkin protokoldeki maddenin de tasdik edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Kotan çiftinin boşanmasına karar verdi. Çocukların velayeti anneye bırakıldı.

Çocukların velayeti anneye bırakılırken, İdris Kotan'ın, çocuklarıyla ayda iki hafta sonu cumartesi 10.00 ve pazar 16.00 arasında, Ramazan Bayramı'nın birinci günü saat 17.00 ile üçüncü günü saat 15.00 arasında, çocukların doğum günü ve babalar gününde saat 12.00-17.00 arasında, ayrıca her yıl 1-15 Ağustos arasında kişisel ilişki kurabilmesini kararlaştırdı.

Hakim Öztürk, mal varlıkları üzerinde ise protokole göre karar verdi.

'OĞLUM KURTARDI'
AK Parti'li Milletvekili Fatma Kotan, eşinden gördüğü şiddeti anlattı. Milliyet gazetesinde yer alan habere göre; şiddet mağduru Fatma Kotan, yaşananların ilk olmadığını ifade etti.

Eşine boşanmak istediğini söyledikten sonra şiddetle karşılaştığını ifade eden Kotan, “Boşanmayacağını söyleyerek bana saldırdı. Oğlum araya girerek beni kurtardı" dedi.

Fatma Kotan, “Olay akrabalarım tarafından duyulmasın diye birkaç gün evden çıkamadım" diye konuştu.

İdris Kotan hakkında "eşe karşı kasten yaralama" suçundan 3 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Öte yandan, İdris Kotan avukatı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, dayak iddialarını yalanladı.

Kotan, "Sorunlarımızın çocuklarımızı etkilememesi adına karşılıklı anlaşmayla alınmış bir boşanma kararıdır" dedi.