Kötü şeyler olacak mı demeliydi?

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘Kürt sorunuyla ilgili iyi şeyler olabilir’ sözlerine muhalefetten gelen eleştirilere yanıt verdi.

NTV Haber 12.05.2009 - 17:06

Kötü şeyler olacak mı demeliydi?

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklama sonrasında soruları yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin, ''Sayın Cumhurbaşkanı (Kürt meselesi konusunda tarihi fırsatlar var) dedi. Acaba Kürt meselesi konusunda Ankara'da yeni açılımlar mı var?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Sorunun muhatabı Sayın Cumhurbaşkanı'dır. Sayın Cumhurbaşkanımız burada bir iyi niyet ortaya koymuştur, iyi niyet temennisini ortaya koymuştur. Yani Cumhurbaşkanı kötü şeyler olacağını mı söyleseydi? Ne güzel işte... İyi şeyler olacağını söylüyor. Herkes iyi şeyler yapmanın gayreti içinde olursa iyi şeyler olur, ama kötü şeyler olacağı beklentisi içinde olursak o ülkede kötü şeyler olur. Ben de iyi niyetli, iyi şeylerin olmasını temenni ediyorum.

Ekonomide söylediğim gibi krizi fırsata dönüştürürseniz başarılı olursunuz, dönüştüremezseniz başarılı olamazsınız. Burada da bu krizi fırsata dönüştürmenin gayreti içinde olacağız. Bu nedir? Bu, sosyal krizdir. Siyasi krize bunu dönüştürme gayreti içinde olanlar var. Bunlara fırsat vermeyeceğiz ve bunun başlangıç sürecinin bu şekilde devamını istemiyoruz. Bunun önünde durmamız lazım.

Burada sadece iktidara görev düşmüyor. Burada muhalefete de görev düşüyor. Herkes çıkıp buradan kuru sıkı atacağına (ben ne yapıyorum, ne yapacağım, ne yapmam lazım) bunları söylesin. Devletin kurumları ifadesi burada geçiyor. Devletin oturmuş kurumları var. Bu kurumların kendi aralarında çalışması var ve bu kurumlar şu anda bir uyum içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Bundan rahatsız olanlar varsa bu rahatsızlıklarının nedenlerini açıklasınlar. Mesele budur.''

1. ORDU KOMUTANLIĞINI ZİYARET
Başbakan Erdoğan, bugün 1. Ordu Komutanlığını ziyaret ettiğini hatırlatılarak, bunun nedeninin sorulması üzerine ''1. Ordu Komutanlığını ziyaret gecikmiş bir ziyaret. Bir İstanbullu olarak kendisinin ataması yapıldığında (inşallah fırsat bulduğumda sizleri ziyaret edeceğim) demiştim. Gecikmiş olan bir nezaket ziyaretidir. Bu ziyaretimizi gerçekleştirdiğimden dolayı memnunum'' diye konuştu.

Erdoğan, ziyaret sırasında İstanbul'un ve Türkiye'nin birçok sorunlarını görüşme fırsatı bulduklarını da dile getirerek, ''Yani herhangi bir farklı beklenti içinde olmaya gerek yok. Samimi bir nezaket ziyaretiydi'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Nabucco Projesi konusunda Türkiye'nin geri adım attığı, taleplerinden vazgeçtiği ve taviz verdiği yolunda haberler çıktığı'' ifade edilerek yöneltilen, ''Bu haberler doğru mu?'' sorusuna ''Nabucco konusunda Türkiye işin başında neredeyse bugün de oradadır. Hiçbir değişiklik söz konusu değildir'' karşılığını verdi.

Erdoğan, Türkiye'nin doğal gaz tedarikçisi bir ülke değil, transit bir ülke olduğunu ifade ederek, transit ülke olarak üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Türkiye'nin aynı zamanda doğal gaz tüketicisi bir ülke olduğunu da ifade eden Erdoğan, doğal gazı Rusya, Azerbaycan, İran ve Cezayir'den temin ettiğini, kapasite fazlasını ise diğer ülkelere gönderdiklerini bildirdi.

Bu ülkelerden birinin Yunanistan olduğunu kaydeden Erdoğan, İtalya'nın böyle bir talebinin olduğunu, ancak şu anda bunun karşılanamadığını, ikinci bir hat döşendiğinde buna imkan bulunacağını ifade etti.

Erdoğan, Azerbaycan ile fiyat indirimi konusundaki görüşmelerin durumunun sorulması üzerine de görüşmelerin sürdüğünü, bu ziyaret sırasında da bunun ele alınacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Ergenekon soruşturması iddialarında darbe girişimi mektuplarının kendisine de gönderildiğinin yer aldığı, bu konuda neler yaptığı''nı sorması üzerine ''Yargı sürecinde olan konularla ilgili benim bir açıklama yapmam doğru olmaz. Herhangi bir şey de söylemeyeceğim'' diye konuştu.

Basın mensuplarının, ''Gazeteci İsmet Berkan'ın bir yazısında (gazeteci Hasan Cemal ile Başbakan Erdoğan'ın görüşebileceğini) söylediğini, Hasan Cemal'le görüşüp görüşmeyeceğini'' sorması üzerine de Erdoğan, ''Görüşebilirim dedim. Öyle bir kararım yok. Gazete de görüşlerimi yazdı. Ben de okudum, ama herhangi bir ihtiyacım olursa kendisiyle görüşmeyi o zaman arzu ederim. Ancak şu anda öyle bir kararım yok'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...