Köy 4 bini aşınca 'en fazla iki çocuk' istedi

Van’ın 350 haneli Böğrüpek köyünün nüfusu 4 bini aşınca muhtar Cengiz Oruç harekete geçti. Kapı kapı dolaşan muhtar “En az üç çocuk” isteyen Başbakan Erdoğan'a karşılık köylülere “En fazla iki çocuk yapın” diye seslendi.

Anadolu Ajansı 26.11.2012 - 12:55

Köy 4 bini aşınca 'en fazla iki çocuk' istedi

Başkale ilçesinin en kalabalık yerleşim birimi olan Böğrüpek köyünde, son yıllarda yaşanan nüfus artışıyla başlayan sıkıntılar, köy muhtarı Cengiz Oruç'u harekete geçirdi.

İlk etapta köylerinde aile sağlığı merkezi açılması için ilgili yerlere müracaatta bulunan muhtar Oruç, köyde de çalmadık kapı bırakmayarak köylüleri aile planlaması konusunda bilinçlendiriyor.

Birçok ailenin de desteğini arkasına alan Oruç, özellikle köyde yeni evlenen çiftlere uyarılarda bulunuyor.

Köyde en az çocuğu bulunan ailenin 5 çocuklu olduğunu belirten Oruç, köydeki doğum vakaları ve kronik hastalıklar nedeniyle ilçe merkezinden hemen her gün ambulans talebinde bulunduklarını söyledi.

Özellikle kış aylarında yolların kardan kapalı olmasının ambulansın köye gelmesinde büyük sıkıntılara neden olduğunu anlatan Oruç, sağlık ekiplerinin birçok kez yolda mahsur kaldığını ifade etti.

Muhtar Oruç, köylülerin maddi durumunun çok iyi olmadığını, bundan dolayı da insanların zor şartlar altında kalabalık ailelerinin geçimini sağlamaya çalıştığını bildirerek, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda yapılan hatalar da köyümüzde nüfus patlamasına neden olmuş. Şimdi ben, kendi çabamla bu gidişata bir son vermek istiyorum. Köyde her yıl 20’nin üzerinde düğün yapılıyor. Bu çiftlerin bir şekilde bilinçlenmesi, büyüklerinin gittiği yoldan gitmemesi gerekiyor. Çünkü köyümüzdeki nüfus artışı ile sıkıntılarımız da arttığı için özellikle yeni evlenen çiftlerden en fazla iki çocuk yapmaları ricasında bulunuyorum.''

Başkale Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Halit Çam ise ekiplerin kış şartları nedeniyle sık sık yolda kaldığını belirten, ''Bazı günlerde ambulanslarımız 2 veya 3 defa Böğrüpek köyüne gidebiliyor. Sıklıkla karşılaştığımız vakaların başında ise doğum geliyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...