Türkiye'nin batısı dünden itibaren yoğun yağışın etkisi altına girdi.

İlişkili Haberler


Muğla'da son 67 yılın, Antalya'da ise son 37 yılın yağış rekoru kırılırken, Manisa, Balıkesir ve Denizli'den toplam 4 ölüm haberi geldi.

En büyük hasarı gören yer ise, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyü oldu. Sel sonrası 6 kişinin kayıp olduğu köyün bulunduğu alan dere yatağına dönüştü.

Haskızılören köyü Pınargözü mevkii...

50’nin üzerinde vatandaş görevliler tarafından kurtarıldı, 6 kişi kayıp, 15-20 kadar hayvan telef oldu, 3 köprü ile 2 menfez yıkık, su basan ilköğretim okulunun duvarı yıkıldı ve eğitim yapılamayacak hale geldi; 20'nin üzerinde ev, sağlık ocağı ve muhtar köy konağının yerinde en ufak iz dahi kalmamış durumda...

Vali Altıparmak Haskızılören köyünde incelemelerde bulundu.
Vali Altıparmak Haskızılören köyünde incelemelerde bulundu.

400 hanenin bulunduğu ve yaklaşık 500 kişinin yaşadığı bölgede, dün gece 23.00 sularında başlayan ve birkaç saat etkili olan ve halen kesilmeyen yağışın faturası şimdilik bu.

KÖY DERE YATAĞI OLDU
Haskızılören köyündeki incelemelerinin ardından konuşan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, kayıp kişilerin 81 yaşındaki Hulusi Kutlu, eşi Fatma Kutlu, kızı Ayşe Beşbaş, 78 yaşındaki Süleyman Çelik ile eşi Meryem Çelik ve Hasan Bulut olduğunu açıkladı.

"Köyün bulunduğu alan dere yatağı haline gelmiş durumda" diyen ve evlerin dere yatağından uzakta olduğunu vurgalayan Altıparmak, "Aksu'nun Günoluk, Alaylı ve Gökdere köyleri ile Solak mahallesinde de,ön tespitlere göre 45 bin dekar sera ve pamuk tarlası zarar görmüş durumda. Bu yaklaşık bin 200 çiftçi demektir" şeklinde konuştu.

UYARI: MARMARA, MUĞLA, ANTALYA
Bu arada İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Marmara Bölgesi'nde bu akşam için kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgar uyarısında bulundu.

Yağışların akşam saatlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul'da zaman zaman kuvvetli olacağının tahmin edildiği vurgulandı.

Muğla Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada da, yağışların, yarın gece saatlerine kadar Muğla ve Antalya il genelinde çok kuvvetli, çarşamba günü ise Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olarak devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, ''Bölgede çok kuvvetli yağış bugünden itibaren etkili olmaya başlayacak ve 11 Ekim gecesi saat 23.00'e kadar etkisini sürdürecek. Yaşanacak kuvvetli yağış nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlarımız, ani sel, heyelan, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi gibi muhtemel risklere karşı hazırlıklı olmalı'' denildi.