Köydeki öğrenci de opera ile tanışacak

Antalya Devlet Opera ve Balesi, varoşlardaki ve köylerdeki çocuklara opera ve baleyi sevdirmek için klasik müzik eserleri, opera ve aryaları okullarda seslendirecek.

23.09.2010 - 13:08

Antalya Devlet Opera ve Balesi ''Bir Piyano ve 4 Solist Projesi'' çerçevesinde Antalya'daki varoş ve köylerde okullar başta olmak üzere 31 okulda klasik müzik eserleri, opera ve aryaları öğrenci ile buluşturacak.

Antalya Opera ve Bale Müdürü Nilay Genç, opera ve balenin 2010 - 2011 sanat sezonunu ekim ayında açacağını belirtti. Yeni sezonda bir çok yeni eseri izleyici ile buluşturacaklarını bildiren Genç, ''Antalya Devlet Opera ve Balesi bu dönem içerisinde sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere, bir çok projeyi de hayata geçirmeyi hedefliyor'' dedi.

BİR PİYANO VE 4 SOLİST
Antalya Devlet Opera ve Balesinin bu sezon 'Bir piyano ve 4 solist' projesini hayata geçireceğini belirten Nilay Genç, şunları söyledi:

''Antalya Devlet Opera ve Balesi bugün tüm opera ve bale temsillerini, konserlerini kendi sahnesi olan Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirmektedir. Ancak her ne kadar Antalyalı sanatseverlerin bu temsillere ilgisi özellikle son yıllarda giderek artan bir hal alsa da, opera ve bale temsillerine gelme imkanı olmayan çok sayıda insan da bulunmaktadır. Tabi ki herkesi opera ve bale temsillerine getirmek mümkün değildir. Ancak özellikle öğrencilerimizi erken yaşta opera ve bale sanatı ile tanıştırmak, her şeyden önce onlara opera ve bale sanatının ne olduğunu anlatmak, onların hoşuna gidebilecek eserleri dinletmek mümkündür. Bu gerçekten hareketle Antalya Devlet Opera ve Balesi olarak 2010 - 2011 sanat sezonunda, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılacak işbirliği çerçevesinde 'Bir piyano ve 4 solist' projesini hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.''

OPERA VE BALE SANATINI ÖĞRETECEK
Geçen yıllarda yapılan ücretsiz temsillerle farklı okullardan öğrencileri Antalya Devlet Opera ve Balesinin salonunda ağırladıklarını anımsatan Genç, şöyle devam etti:

''Maalesef temsillerimize gelemeyen hatta henüz hayatı boyunca hiçbir opera ve bale temsilini izlememiş, opera ve bale sanatının ne olduğunu bilmeyen öğrencilerimiz de mevcut. Bu projenin en büyük amacı, Antalya'nın uzak bölgelerinde, köylerde ve şehrin ücra yerlerinde kalmış bölgelerde yaşayan, ekonomik ve sosyal anlamda çok imkanı olmayan ve opera ve bale sanatını belki de hayatları boyunca kendilerinin çok uzağında gören ailelerden gelen çocukların ağırlıkta olduğu okullarımızın öğrencilerine ulaşabilmek. Amacımız ilk aşamada onları temsillerimize getirmekten daha çok, ilk önce onlara okullarında ulaşıp, onların gerçekten opera ve bale sahnesini merak etmelerini sağlamak ve bir eseri dinlemenin, izlemenin nasıl bir şey olabileceği duygusunu onlara yaşatmak. Sonrasında da tabi ki onları salonumuzda ağırlamak.''

'Bir piyano ve 4 solist' projesinin soprano, mezzo soprano, tenor, bas- bariton gibi farklı ses renklerine sahip solistleri ve bir piyanisti kapsadığını belirten Nilay Genç, ''Bu sayede öğrencilerimize doğadaki en kusursuz ses olan insan sesinin farklı renklerini dinletme olanağı bulacağız. Bildiğiniz gibi her yerde piyano bulmak oldukça zor. Hele ki projenin hedef kitlesi düşünüldüğünde bunu en kolay ve pratik hale getirmek için projede dijital piyanomuzu kullanacağız'' dedi.

Genç, Antalya Devlet Opera ve Balesi olarak, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünün izni dahilinde belirlenen okullara gidip bir ders saati boyunca öğrencilere, yaşları itibariyle onların ilgisini çekebilecek eserleri dinletmeyi ve sonrasında da eserler hakkında onları bilgilendirmeyi hedeflediklerini anlattı. Genç, her hafta farklı bir okulda bir ders saati boyunca gerçekleştirmeyi düşündükleri proje kapsamında, Antalya'nın farklı bölgelerindeki 9'u yatılı olmak üzere toplam 31 okulda projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...