Köylüler 30 yıllık taşocağını kapattırdı

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan köyünde 30 yıldır faaliyet gösteren taşocağı, köylülerin başvurusu üzerine mühürlendi.

10.04.2009 - 17:43

Germiyan köyü muhtarlığı ile köylüler adına davayı yürüten avukat Şehrazat Mercan, kalker ocağındaki eleme ve kırma tesisinin çevreye zarar verdiği iddiasıyla, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile ruhsata dayanak oluşturulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporunun iptali için İzmir 2. İdare Mahkemesine başvurduklarını belirtti.

Mahkemenin taleplerini yerinde gördüğünü ve ruhsatların iptal edildiğini kaydeden Mercan, şöyle dedi: ''Köyde 70 bin adet zeytin ağacı vardı. Zeytinciliğin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince bu bölgeye zeytin yağı fabrikası dışında hiçbir tesis kurulamaz. 30 yıldır bu tesis burada çalışıyor.

Köylüler de 'Biz bu adamlarla uğraşamayız. Bunlar kanun dinlemez' şeklinde bir düşünce oluşmuştu. Hukuki mücadelemizi başlattık. Eleme kırma için ruhsat iptal edildi. İzmir Valiliğine kararın uygulanması için başvurduk.

Çevre İl Müdürlüğü, Çeşme İl Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri jandarma ile tesisi mühürledi. Tesis olmadan buradaki kalker ocağı da çalıştırılamaz. Köylüler kararı sevinçle karşıladı.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...