Köylüler kazandı

Bursa'nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Çördük köyünde yaşayanlar, mücadelesini kazandı.. Köylülerin tepkisi üzerine, köye kurulması planlanan "endüstriyel ve tıbbi atık bertaraf tesisi"nin yapımından  vazgeçildi..

Haberler - NTV Haber 07.06.2009 - 08:57

Köylüler kazandı

Önce çevre etkisi değerlendirme raporunu düzenleyen görevliler ile bakanlık temsilcilerini kovmuşlardı. sonra da bilgilendirme için köylerine gelen firma temsilcilerini..

Bursa'da geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan çördük köyü sakinleri, köyün yakınlarına yapılması planlanan "endüstriyel ve tıbbi atık bertaraf tesisine" tepkilerini ellerindeki zeytin dallarıyla göstermişlerdi.

Köylüler, köye gelenlere şunları söylemişti: "Torunumuz torbamızla burada ölmek istiyoruz biz, bak şurada tomurcuklara bak, biz bunları zehirletmeyiz. Biz sağ oldukça kimse bizim vatanımıza dağımıza kimse sahip çıkamaz. Köylülerin bu mücadelesinde son sözü il genel meclisi söyledi.

Ve çevre savaşının galibi çördük köylüleri oldu. imar komisyonu, tıbbi atık bertaraf tesisinin çevreye zarar vereceğine karar verdi...


Sayfa Yükleniyor...