Köyü toprağın iki metre altına gömecekler

En önemli kanser türlerinden olan karınzarı ve akciğer kanserinin en yaygın göründüğü dünyadaki ikinci merkez olan Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy’de kanserli 2 metre toprakla örtülerek ağaçlandırılacak.

Haberler 05.10.2010 - 13:37

Köyü toprağın iki metre altına gömecekler

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Tuzköy’de Belediye Başkanı Ümit Balak yaptığı açıklamada, Tuzköy ‘deki bazı evlerin yapı taşlarında bulunan ve solunum yoluyla vücuda giren Erionit adlı kanserojen maddenin, özellikle orta yaş grubundaki kişilerde etkili olduğunu belirterek, bu maddeden etkilenen hastaların 3-4 ay gibi kısa bir sürede hayatlarını kaybettiğini ve 30 yıldır Tuzköy’de kanserin çok ciddi bir sorun olduğunu ifade etti.


Tuzköy Belediye Başkanı Ümit Balak, "İlave 200 konut ve sosyal donatıların tamamlanması ile birlikte Başbakanlık Acil Desteklere Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da ortaklaşa çalışmaları ile Tuzköy beldesinin yaklaşık 100 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Yeni, Hürriyet ve Cumhuriyet Mahallelerindeki kanserli bölgenin üzeri 2 metrelik toprakla kapatılarak ağaçlandırılacak” diye konuştu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre çalışmaların 2012 yılında başlayacağını belirten Balak, ‘Kanserli bölgede yaşamlarını sürdüren 245 aile güvenli bölgelere taşındı. Bu işlem tamamlandığında inanıyorum ki Tuzköy artık kanserle birlikte anılır hale gelmekten kurtulacaktır. İnsanlarda bu illet hastalıktan kurtulacaktır” dedi.

1970'li yılların başında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Barış’ın çalışmaları sonucu dünyada karınzarı ve akciğer kanserinin en sık rastlandığı merkezlerden biri olduğu ortaya çıkan ve kamuoyunda ‘Kanserli Kasaba’ olarak adlandırılan Tuzköy beldesinde, yapı taşlarındaki kansorejen madde nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan konutlar yıl sonunda yıkılarak, burada oturan vatandaşlar kendileri için yapılan afet konutlarına taşınacaklar.

Sayfa Yükleniyor...