Köyün yarısı engelli

Van'da akraba evliliğinin çok yaşandığı 110 haneli köyde, hemen her iki evden birinde engelli bulunuyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.02.2009 - 11:31

Gevaş ilçesine bağlı 110 haneli, akraba evliliğinin çok olduğu Aydınocak köyünde, imamların ve öğretmenlerin ikna çalışmalarına rağmen akraba evlilikleri devam ediyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Aydınocak Köyü Muhtarı Bahri Altıntaş, köyde hemen her iki evden birinde engelli bulunduğunu, engelli sayısının çokluğunda, akraba evliliğinin etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Engelli çocuk olmaması için akraba evliliğinin önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Altıntaş, şöyle dedi: ''İmamlarımız ve öğretmenlerimiz, köy halkını aydınlatmak için güzel çalışıyorlar. Akraba evliliği yapmamalarını söylüyorlar. Ama yine de oluyor. Maalesef önüne geçemiyoruz. Gençler seviyor,istediklerinde vermeseler başka türlü olaylar çıkıyor. Devlet özürlülerimize sahip çıksın, eğitimleriyle uğraşsın. Köyde 50 engelli var.''

“SIKINTIYI BİZ ÇEKİYORUZ”
Yürüme ve görme engelli Erhan Yel, köylerinde engelli sayısının çok olduğunu, büyüklerin akraba evliliği yapmasının sıkıntılı sonucunu çocukların çektiğini ifade etti.

Yürüme engelli Cimşit Aydoğmuş ise kızının da yürüme engelli olduğunu, çalışamadığı için maddi sıkıntı çektiğini, devletin kendilerine sahip çıkmasını istediklerini belirtti.

''ÖZÜRLÜ OLACAĞIMA ÖLSEM DAHA İYİYDİ''
Köyün en küçük engellilerinden olan, maddi imkanları yetersiz olduğu için tedavisi yarıda kalan 9 yaşındaki Zehra Varcin, uzatılacak yardım eliyle yürümek istiyor.

Hamza Varcin, en küçük kızı Zehra'nın doğuştan yürüyemediğini, kızını hastane hastane dolaştırdığını, maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavisini yarıda bıraktığını söyledi. Varcin, kızını köyden Van'a götürecek parasının dahi kalmadığını ifade etti.

Hep yürümeyi hayal ettiğini söyleyen Zehra Varcin ise şöyle dedi:''Yürümek, okula gitmek, arkadaşlarımla birlikte oyun oynamak istiyorum. Pencereden dışarıyı izliyorum arkadaşlarımın oynadığını görüyorum ama ben sadece bakıyorum. Yürüdüğümde ilk işim amcamlara misafirliğe gitmek olacak. Ama yürüyemiyorum. Özürlü olacağıma ölseydim daha iyiydi.''

Sayfa Yükleniyor...