Koza - İpek Grubu operasyonunda 7 gözaltı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, Koza İpek Holding görevlilerinden gözaltına alınanların sayısı 7'ye yükseldi. Zanlıların Ankara Emniyet Müdürlüğündeki ifade işlemleri sürüyor.

Haberler - ntv.com.tr 01.09.2015 - 22:01

Koza - İpek Grubu operasyonunda 7 gözaltı

"Fetullahçı Terör Örgütü"ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama başlatıldı.

Koza İpek Grubu'nun bünyesinde bulunan şirketlere yönelik 3 gün arama kararı alındı. Operasyonda şu ana kadar 7 kişi gözaltına alındı. 

OPERASYON SABAH ERKEN BAŞLADI 

Ekipler, saat 07.00 sıralarından itibaren holdingin Ankara'daki binalarında  arama yaptı. 

23 ŞİRKETTE ARAMA 

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "Fetullahçı Terör Örgütü"ne yönelik devam eden soruşturma kapsamında, söz konusu örgüte finans desteği sağladığı ve örgütün propagandasını yaptığı gerekçesiyle holdingin çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 23 şirketinde arama başlattı.

Aramalarda, şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara el konuldu.

Arama yapılan yerler arasında, Kanaltürk ve Bugün televizyon binaları, Koza Davetiye’nin binası, holdingin Eskişehir yolundaki binası ile Dikmen’deki İpek Üniversitesi bulunuyor. İpek Üniversitesi'nde bilgi ve belge toplanıyor. 

AKIN İPEK'İN EVİNDE DE ARAMA

Ayrıca, şirketin sahibi Akın İpek'in Ankara İncek’te bulunan evinde de arama yapılıyor. Koza-İpek Holding sahibi Akın İpek "Fetullahçı Terör Örgütü"nü finanse etmekle suçlanıyor. 

AKIN İPEK YURTDIŞINDA İDDİASI 

Koza İpek Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in ise, yurtdışına çıktığı öne sürüldü. İpek'in bir süredir Londa'da yaşadığı da biliniyor.

İPEK GRUBU BORSADA ÇÖKTÜ

İpek Grubu'na ait şirketler de operasyon haberinin ardından borsada taban fiyattan işlem görüyor. Koza Madencilik, Koza Altın İşletmeleri ve İpek Doğal yüzde 10'luk taban düşüşten işlem görüyor.

Sayfa Yükleniyor...